• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

راسان و پیشمرگه

میلادی: ٠۴-٠٢-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١١/١۵ - ٢٠:٠٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
راسان و پیشمرگه
کریم پرویزی

قیام ملت کورد برای دست‌یابی به آزادی، مملو از تجاربی‌ست که برخی از آن‌ها از طریق پیروزی‌ها و برخی دیگر با طعم تلخ شکست، به دست آمده‌اند. اما با تمام این فراز و نشیب‌ها، جریان مبارزه و قیام مستمرا ادامه داشته و یکی از نشانگان تحرک و به روز بودن قیام این است که اگر در تمام شهرهای ایران تظاهراتی به راه می‌افتد و حتا زمانی که دختران و زنان شجاع و دلیر در اعتراض به حجاب اجباری، روسری خود را برداشته و بر چوبی آویزان می‌کنند، به سنگر مقدم آزادی و حق‌طلبی یعنی کوردستان که پیشاهنگ مبارزه و اعتراض است چشم دوخته‌اند.

کوردستان به مرحله‌ی "راسان روژهلات" گام نهاده است و این مرحله جدید مبارزاتی را پیش از سایر نواحی ایران آغاز کرده است. در این مرحله جامعه، طبقات و اقشار مختلف با پرسشی اساسی روبرو شده است که نقش پیشمرگه در راسان چیست؟ یا به عبارت دیگر پیشمرگه و مردم معترض در کنار هم چگونه تعریف می‌شوند و آیا با حضور پیشمرگه در میدان مبارزه، از مردم رفع مسئولیت می‌شود و یا با حضور مردم در میدان مبارزه مسئولیت تاریخی پیشمرگه به پایان می‌رسد و از آن پس هدایت مبارزه به مردم سپرده می‌شود و پیشمرگه نیز سلاح خود را به کناری خواهد گذاشت و به بخشی از جمعیت خروشیده خواهد پیوست؟

این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.

حتا تاب تحمل دختری نوجوان که روسری از سر برمی‌دارد و آنرا به اهتزاز در می‌آورد را ندارد و با زندان و شکنجه روبرو می‌شود حال چه برسد به شهروندی کورد که بگوید این رژیم را نمی‌خواهد و می‌خواهم خود، سرنوشتم را رقم بزنم که در این صورت به عامل صهیونیسم و امپریالیسم و در این اواخر هم عربستانیسم، بدل می‌شود و تنها به یک حکم محکوم می‌گردد: دو بار اعدام!

رژیم جمهوری اسلامی خواست‌های روا و اولیه مردم را با گلوله و آتش جواب می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به همین اعتراضات اخیر در شهرهای کوردستان و ایران اشاره کرد که بنابر اظهارات مسئولین رژیم، پنج‌ هزار نفر را بازداشت کرده‌اند. به همین خاطر با گلوله به سراغ مردم می‌روند تا مردم را هراسان کنند و در این میان طبیعی‌ست که مردم نیز به روش‌هایی پناه ببرند که آن‌ها را از آتش رژیم محافظت کند.

در راستای محافظت از خود در مقابل آتش رژیم و روحیه دادن به معترضان است که مردمان سایر مناطق ایران نیز چشم به راه هستند که کوردستان نیز به حمایت از آن‌ها بپردازد و در همین راستا هنگامی که در کوردستان تظاهراتی شکل می‌گیرد مردم می‌پرسند که پیشمرگه کجاست؟

در پاسخ به این درخواست‌ها و انتظارات است که می‌توان جایگاه صحیح پیشمرگه در راسان را تعریف کرد: حضور پیشمرگه در میان مردم به منظور قوت قلب بخشیدن و حفاظت از مردم در مقابل آتش رژیم است، این وظیفه جدید پشمرگه در مرحله راسان می‌باشد.

در شرایط و مرحله‌ی جدید، دیگر لازم نیست که تنها کوهستان‌ها، ماوای قهرمانان مبارزه و قیام باشد بلکه خود شهر به دانشکده‌ی سایسی-نظامی بدل می‌شود و به نحو صحیح و مناسبی مبارزین خود را آموزش می‌دهد. در این مقطع جدید زنان و مردان امیدوار به آینده، دختران و پسران سرشار از امید، سلاح‌های مخفی شده‌ی پدران خود را بیرون آورده آماده‌ی مبارزه می‌شوند. اینان با به دست گرفتن این سلاح‌ها و فراگیری آموزش‌های لازم، وظیفه‌ی پیشمرگه‌ی محافظ مردم را به عهده می‌گیرند تا به زبانی با رژیم سخن بگویند که برای او قابل فهم باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.