• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٨ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٢٩ بهمن ١٣٩۶ خورشیدی  

صدور حکم ٥٣ سال زندان و نیز حکم اعدام، برای ١٦ شهروند کورد، تنها در ماه ژانویه

میلادی: ٠۶-٠٢-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١١/١٧ - ١٧:۴٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
صدور حکم ٥٣ سال زندان و نیز حکم اعدام، برای ١٦ شهروند کورد، تنها در ماه ژانویه
کوردستان میدیا: قوه‌ی قضائیه ایران تنها طی یک ماه نخست میلادی، برای ١٦ شهروند کورد، ٥٣ سال و ٧ ماه حبس تعزیری و همچنین احکام اعدام صادر کرده است.

بنابر گزارش منتشر شده‌ای از سوی  آژانس خبررسانی کُردپا، قوه‌ی قضائیه رژیم اسلامی ایران طی احکامی جداگانه، مجموعا ٥٣ سال و هفت‌ماه حبس تعزیری و نیز احکام متعدد اعدام برای ١٦ شهروند کورد صادر کرده است.

این آژانس خبری با انتشار این خبر در روز سه‌شنبه، هفدهم بهمن‌ماه اعلام کرد: این آمار نسبی است و با تأکید بر گزارشات ثبت‌شده در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا منتشر می‌‌شود، با توجه به نبود رسانه‌ای آزاد و فضای امنیتی حاکم بر کوردستان احتمال می‌رود آمار واقعی بیشتر از این تعداد باشد.

در این گزارش آمده است: با استناد به این آمار ١٤ تن از شهروندان کورد با اتهامات "سیاسی و امنیتی"، توسط دادگاه‌های انقلاب حکومت اسلامی ایران به ٥٣ سال و ٧ ماه زندان تعزیری محکوم و دو زندانی سیاسی کورد به نام‌های رامین حسین‌پناهی و هدایت عبداله‌پور نیز به اعدام محکوم شده‌اند.

در ادامه‌ی این گزارش به شیوه‌ی نگهداری بازداشتی‌ها و وضعیت‌ زندان‌های ایران اسلامی اشاره شده و می‌افزاید: در بیشتر مواقع زندانیان سیاسی و عقیدتی از دسترسی به محاکمه‌های عادلانه و وکیل محروم هستند. اکثر آنها بعد از بازداشت ماه‌ها بصورت بلاتکلیف در بازداشتگاه‌ها و سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند و در بسیاری موارد بدلیل شکنجه و ضرب و شتم مجبور به اعتراف می‌شوند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٨ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مصاحبه با پرویز رحیم
ــ راسان و پیشمرگه
ــ زنان کوردستان در پیوند با راسان
ــ گفتگو با آرش صالح