• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ آوریل ٢٠١٨ میلادی - ٠٣ اردیبهشت ١٣٩٧ خورشیدی  

کوردستان سرودی بر تارک آفرینش

میلادی: ٠٧-٠٢-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١١/١٨ - ١٢:١٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
زمان فیلی

انسآن‌هایی بر این کره‌ی خاکی وجود دارند که از همه چیز برخوردار هستند اما خود از آن همواره بی‌بهره بوده و تاکنون هستند. اغراق نیست گر گفته شود که هم سنِ تاریخ هستند، چنانچه جای‌شان نه در آن می‌شود به بزرگی و نه هرگز از این بودن‌شان برای خود به نوایی رسیده‌اند. رواقِ منازل‌شان همواره باز و نان‌شان را با دیگران همیشه تقسیم کرده‌اند و مادامی‌به کیفیت و انصاف، آن‌ها را می‌نگری فراتر از یک سرو گردن در امورِ مختلف از مردمانِ جهان بالاتر هستند، البته نه به عنوان برتری نژادی و واژه‌های دیگری که امروزه به جهت رشد ادبیات سیاسی مد شده، بلکه به دلیل فضیلت‌های اخلاقی و ذاتیِ نشات گرفته از شاخصه‌های فرهنگی که در میان آن‌ها با هر لهجه‌ای وجود داشته و دارد و این مهم در عصر نوین آن را با عناوین برابری و حقوق بشر می‌شناسند.

خصیصه‌ی فرهنگی این مردمان رقص و پوشش رنگی و شاد، کار و مبارزه و عشق و احترام متقابل می‌باشد که هر کدام از تعریفخاصی در راستای حقوقمدنی - اجتماعی داراست. رقص‌شان نمادبرابری و همبستگی‌ست، یک زن و یک مرد در کنار هم و دست در دست یکدیگر همواره مبیناین امر است و لباس‌های‌شان از سرزندگی و شادی و طبیعت حاکی‌ست.

سخت‌کوشی جز لاینفکآن‌هاست برای یک زندگی شرافتمندانه در مبارزه‌ای جوانمردانه که در ذات آن‌هاست. عشق و احترام ویژگیبرجسته‌ی این مردم است و کسانی‌که با آن‌ها ابتدایی‌ترین مراوده را داشته بر این امر صحه می‌گذارند. در هیچ جای ادبیات دنیا نخواهید دید که شعر و ادب و آوازش در ستایشزنان تا این حد جاری و ساری باشد که بی‌گمان نشان از احترامی‌ست که برای آن نیم دیگر خود قائل هستند بسان الهه‌ی آفرینش، که حتی دوشادوش هم در سختی‌ها و شادی‌ها همراه یکدیگر می‌باشند.

باری، حتما با این توضیحات کوتاه باید متوجه شده باشید از چه کسانی سخن رفت، اینها مردمان کورد هستند که با تمامِ خصوصیاتِ حقیقیِ درخور یک انسان متجدد، تا بوده و بوده ظلم و تحقیری نبوده که از جوانب گوناگون به آن‌ها روا نداشته باشند، بدون اینکه آن‌ها در تاریخِ وجودی‌شان به کسی ستم و آزاری روا داشته باشند. حلقه‌ای گمشده که خودِ کوردها هم از آن حیرت‌زده و از چراییِ آن درمانده شده‌اند که به چه جرمی؟

چنانچه نه خاک، بلکه خانه‌های‌شان را نیز حق آن‌ها نمی‌دانند و همواره در رنجی مضاعف توسط حاکمانسیاسی قرار گرفته‌اند تا آنجا که در صدد نسل‌کشی آن‌ها نیز برآمده‌اند. برای دریافت رفتارهای ضدانسانی علیه کوردها نیازی به نقب زدن تاریخ نیست، تنها کافی‌ست سه دهه‌ی اخیر تا کنون را سرانگشتی ورق زنید تا مشاهده کنید با این مردم صادق چه‌ها نرفته است، از ترور رهبران سیاسی، تا زنده‌بگوری کودکان، تا شیمیایی و انفال در بودنآن‌ها یافت می‌شود، اما هنوز مرهمی بر این دردهای گران‌جانِ کوردستان پیدا نشده است تا بی‌پناه‌ترین مردمان دنیا در کنارِ مظلومیت‌شان نام گیرند.

اما گویا زندگی دراماتیک کورد و کوردستان سر پایان نمی‌خواهد داشته باشد، چنانکه این روزها در انظار مجامع جهانی، آنان را در عفرین به خاک و خون می‌کشند و خان عثمانی بر اجسادشان سرود شادمانی خوانده و ابراز قدرت می‌نماید، در حالی همین دلاوران کورد بودند که در صفنخست شکست ادبار و سیاهی سرداران سپاه اسلام حضور داشتند. این‌سوتر خلیفه‌ی تهران هم مردم زلزله‌زده‌ی کورد را در قحط‌سالی و فقر قرار داده و کرکوک را به میدانی برای حذف کوردها توسط دسته‌ای دیگر از سپاهیانِ اسلام مبدل کرده است. به راستی چه ظلمی بالاتر از این که مردمانی با معیارهای اصیل انسانی به جای حقِ داشتنِ یک زندگی نرمال، برای چگونه مردن آن‌ها را در زندان زورِ تمامیت‌خواهی و عقده قرار داده‌اند، آنچنان مرگ در سرپل‌ذهاب بسیار تلخ‌تر از عفرین دیده می‌شود، گرچه حلبچه نماد پایداری کوردستان است و کورد هر بار بسان ققنوس از خاکسترخود برخواسته و باز خواهد برخاست. (که‌س نه‌لی کورد مردوه، کورد زیندوه)

محتویات این مقالە منعکس کننده دیدگاه و نظرات وب‌سایت کوردستان‌میدیا نمی‌باشد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٣ در این شمارە می‌خوانید:

ــ نان، آزادی، کرامت انسانی
ــ قدرت در سایه و دولت
ــ حمله به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
ــ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
 • عرفان رهنمون در مصاحبه با \ عرفان رهنمون در مصاحبه با "کوردستان": مبارزه برای دکتر شرفکندی، شیوه‌ای از زندگی بود که به آن معنا و مفهومی فلسفی و اخلاقی می‌بخشید
  ما مردم کورد باید بدانیم که تحت اشغال قرار داریم و تاریخ استعمار نشان داده است که استعمارگر به سهولت از منافع سرزمین تحت اشغالش چشم پوشی نخواهد کرد و برای پایان دادن به این ستمگری باید خیزشی نوین در کوردستان صورت گیرد .
 • چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند چرا هدف قرار دادن سلاح‌های شیمیایی در سوریه کافی نیستند
  همین یک ‌هفته پیش بود که ترامپ در نظر داشت دو هزار سرباز آمریکایی را که در سوریه حضور دارند به کشور بازگرداند و به طور کلی از سوریه خارج شود.
 • حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف حمله‌ به سوریه، واکنشی با ابعادی مختلف
  آنچنان که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نظامی به استفاده از سلاح شیمیایی از سوی رژیم اسد یک واکنش کاملا محدود بود. چند هدف محدود نظامی که بنا به گفته کشورهای غربی مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی بودند مورد هدف قرار گرفتند. ترزا می، هدف از این حمله‌ را صرفا بازداشتن رژیم اسد از به کارگیری مجدد سلاح‌های شیمیای عنوان کرد.
 • قدرت در سایه و دولت قدرت در سایه و دولت
  در مورد چالش دوم نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در صدا و سیما جمهوری اسلامی به حضور عوامل داخلی در چالش ارز، اشاره کرد و مصطفی تاجزاده در تویتی از چالش ارز به عنوان نقطه عطف در تقابل دولت در سایه با دولت حسن روحانی نام برد.
 • نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم نشست اعضای اتحادیه کشورهای عرب با هدف اتحاد در برابر ایران و اورشلیم
  این نشست در شهر ظهران در منطقه نفت‌خیز شرق عربستان برگذار شد. انتخاب این مکان احتمالا بر این مبنا بوده که از تیر رس موشک‌های حوثی‌ها که عموما ریاض پایتخت و شهرهای جنوبی را هدف قرار می‌دهند، در امان باشد.
 • نان، آزادی، کرامت انسانی نان، آزادی، کرامت انسانی
  "انسانی که در فقر نگه داشته شده و انسانی كه هویت قومی، دینی و یا ملی‌اش انکار می‌گردد و مورد هجوم سیاست آسمیلاسیون فرهنگی و تحقیر قرار گرفته و یا تحت ستم جنسی زندگی می‌کند، انسانی‌ست که کرامت‌اش از او سلب گردیده".
 • چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب چارچوبی برای فهم تنش در روابط روسیه با غرب
  وی همچنین در مصاحبه با تلویزیون سی.اس.پن مدعی شد که این اقدام نمونه‌ای از اقدامات متعددی است که روسیه بدون توجه به قواعد و عرف بین‌الملل انجام آن‌ها را انجام داده است و به همین دلیل است که کشورهای غربی با شدت عمل بیشتری با این مساله رو به رو شدند.
 • نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧ نگاهی به سخنان خامنه‌ای، در اول فروردین ٩٧
  فاکتور زمان، در حل چالش‌های داخلی و فاکتور تداوام ناامنی موجود در کشورهای که انقلاب اسلامی_ایرانی به آن‌ها صادر شده است، در مسائل خارجی از عواملی هستند که بر ابعاد چالش‌های پیش روی جمهوری اسلامی در داخل و خارج می‌افزاید و می‌تواند چالش‌ها را به ابرچالش و غیره‌قابل حل تبدیل نماید.
 • تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن تحقیر راهکاری برای آسمیله کردن
  در جامعه چند فرهنگی، چندآئینی و چند ملیتی ایران، هر کدام از بخش‌های اصلی جامعه، خود را صاحب هویتی مستقل و مختص به خود می‌دانند و هیچکدام خود را بخشی یا جزئی از دیگری محسوب نمی‌کند.
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.