• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

کوردستان، نقطه کور سازمان‌های حقوق بشری

میلادی: ١٣-٠٢-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١١/٢۴ - ١٧:١٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
کوردستان، نقطه کور سازمان‌های حقوق بشری
جهان در حالی وارد سال جدید میلادی شد که بنابر گزارش سالانه‌ "خانه‌ی آزادی"، ٧١ کشور در سال گذشته با افول و زوال آزادی و نابودی بنیادها آن روبرو بوده‌اند. روالی که در یک بازه‌ی زمانی ١٢ ساله یعنی از سال ٢٠٠٦، آغاز شده و طی آن مردمان ١١٣ کشور جهان با زوال و نابودی بنیادهای آزادی روبرو بوده‌اند. در واقع جهان ما در این سال‌ها به سوی افقی امیدوارکننده و روشنایی‌بخش حرکت نکرده بلکه بلعکس، به سوی تاریکی و خفقان و نابودی رویای انسانی زیستن گام برداشته است.

اما در این میان بودند و هستند مردمان و سرزمین‌هایی که نه در طول این دوازده سال، بلکه قرن‌هاست در فضایی مالامال از سرکوب و خفقان و رعب و ترور زندگی می‌کنند و در این میان کوردها، نمونه‌ی بارز این مساله هستند. ملت کورد نه تنها در آرزوی رسیدن به آزادی، مبارزه‌ی بی‌امانی را قرن‌هاست ادامه می‌دهد بلکه در این کارزار نابرابر نیز از کوچکترین حمایت‌ها محروم بوده و همیشه در خارج از مباحث جهان در باب آزادی و برابری قرار داشته‌ است.

از آن جهت که کوردها، به ویژه بعد از تاسیس جمهوری کوردستان در بهمن ١٣٢٤ شمسی، به صورت جریانی منسجم و بر اساس اصول مبارزه گروهی، سازمانی و حزبی به مقابله با فاشیسم حاکم بر ایران پرداخته‌اند، با شدیدترین نوع واکنش از سوی حکومت تهران روبرو بوده و رژیم‌های ایران نیز برای ایجاد رعب و وحشت در سراسر این کشور از سرکوب، کشتار و اعدام کوردها بهره برده تا از این طریق بتوانند ترس و هراس را در سراسر ایران حاکم کرده و مانع از گسترش اعتراضات شوند.

کشتار معترضین در شهرهای کوردستان و زاگرس در همان روزهای اولیه اعتراضات دی‌ماه ١٣٩٦ شمسی و شلیک مستقیم به مردم در تویسرکان، کرماشان، ایلام، خرم‌آباد، دورود، دزفول، ایذه و مسجد سلیمان آخرین نمونه از این واقعیت تلخ است که با سکوت شگفت‌آور نهادهای حقوق‌بشری روبرو بود. نهادها و سازمان‌هایی که حتا در مورد کشتار بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر کمترین توجه را صرف اخبار کوردستان کرده و تمام تمرکز خود را تنها بر شهرهای مرکزی ایران متمرکز نمودند.

سارو قهرمانی، کیانوش زندی، حسین قادری، خالد قیصری و آرام معاذی تنها نام تعدادی از فعالین کورد است که در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی ایران به دست نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به قتل رسیده‌اند در حالی که "کمپین حقوق بشر در ایران" با انتشار بیانیه‌ای تنها خواستار تحقیق در مورد معترضان جان باخته در زندان‌های تهران شده است و به ذکر اسامی جان باختگان در تهران و اراک اکتفا کرده است.البته این تنها نمونه‌ی کوچکی از نادیده گرفتن نقض فاحش حقوق بشر در کوردستان از سوی سازمان‌های حقوق بشریِ ایرانی طی اعتراضات اخیر در کوردستان و زاگرس می‌باشد. بازداشت صدها زن در مسجد سلیمان که تنها جرمشان نسبت فامیلی با معترضین بود و نگهداری آن‌ها در کمپ‌های ترک اعتیاد به مدت چندین روز از نمونه‌های دیگر نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات اخیر بود که از سوی سازمان‌های حقوق بشری، کوچکترین اشاره‌ای به آن نشد.

اینکه بازداشت یا تهدید یکی از فعالین سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فارس‌زبان و ساکن استان‌های مرکزی ایران و یا دو تابعیتی‌ها، با واکنش سریع سازمان‌‌های حقوق بشری ایرانی و بین‌المللی روبرو می‌شود به امری عادی بدل شده، واقعیتی غیرقابل انکار که می‌توان با بررسی مختصر تاریخچه و نحوه‌ی عملکرد این سازمان‌ها به آن پی برد. واقعیتی که هر انسان ناظر و ریزبینی را دچار این سوال می‌کند که آیا کوردها در بازنه‌ تعریف "حقوق بشر" قرار نمی‌گیرند؟ آیا این سازمان‌ها نباید نسبت به هرگونه نقض حقوق بشری در بخش‌های مختلف ایران از خود حساسیت و واکنش نشان دهند؟ چه عاملی باعث می‌شود تا سازمان‌های و نهادهای حقوق بشری، در گزارش‌ها و بیانیه‌های خود نام ملیت‌های ایران از جمله کورد‌ها را از قلم بیاندازند؟!

اگر حکومت‌های حاکم بر ایران طی ادوار مختلف تاریخی، با هدف محو کردن کامل کوردها از صحنه‌ی تاریخ از هیچ تلاشی دریغ نکرده و با سرپوش نهادن بر تمام فجایع اعمال شده بر این سرزمین و حتا سانسور اخبار مرتبط با بلاهای طبیعی، تمام توان خود را در راستای اجرائی کردن برنامه‌های شوم خود بسیج ‌کرده‌اند، نباید دچار شگفتی شویم چرا که ذات حکومت‌هایی همچون جمهوری اسلامی و یا نظام شاهنشاهی ایران چیزی غیر از این را نمی‌طلبد. در واقع زمانی آدمی دچار شگفتی و افسوس می‌شود که جنایت‌های اعمال شده بر کوردها از سوی افراد، سازمان‌ها و نهادهای حقوق‌بشری و مدافع آزادی و برابری، به خارج از گود مباحث پرتاب شده یا در بهترین حالت در حاشیه گفتمان آن‌ها قرار می‌گیرد.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد از سال ١٩٨٤ تا کنون، برای پیگیری و بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران گزارشگران ویژه‌ای را تعین کرده که هرکدام از این گزارشگران طی سال‌های ماموریت خود، ده‌ها گزارش در رابطه با مسائل حقوق بشری در ایران منتشر کرده‌اند که باید متذکر شد در بخش‌های مرتبط با مساله‌ی کوردستان، ضعف‌های آشکاری داشته‌اند. عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در شهریور ماه امسال، خواستار تحقیق مستقل و همه جانبه درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شد. اما نه تنها او ، بلکه هیچکدام از سازمان‌ها و یا نهادهای بین‌المللی و ایرانی نیز تا به امروز در رابطه با فتوای جهاد خمینی علیه کوردها در مرداد ٥٨ و کشتار صدها کورد در آن روزها و یا محاصره‌ی تمام عیار سنندج به دست سپاه و ارتش در همان سال و ممانعت از ورود خوراک، وسایل بهداشتی، دارو و تمام امکانات لازم به شهر جهت به زانو درآوردن مردم و نیز بمباران کور سنندج توسط هواپیماهای ارتش و قتل‌عام صدها نفر از مردم عادی و یا اعدام دسته‌جمعی ٥٩ شهروند کورد مهاباد در خرداد ١٣٦٢ شمسی، بیانیه صادر نکرده و خواستار تحقیقات مستقل نشده‌اند.

با تمام این اوصاف و در طی این سال‌ها، فعالین سیاسی و مدنی کورد بیکار ننشستند و تنها نظاره‌گر سکوت سازمان‌های حقوق بشری نبودند. محمدصدیق ‌کبودوند، همراه با تعداد دیگری از فعالین مدنی کورد، در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۸۴، سازمان دفاع از حقوق بشر کوردستان را بنیاد نهاد و در سال ١٣٨٩ نیز تعداد دیگری از فعالین کورد آژانس خبررسانی "کردپا" را برای پوشش خبری نقض حقوق بشر در کوردستان به راه انداختند تا کوردها از نقطه‌ی کور اعمال شده بر آن‌ها از سوی سازمان‌های حقوق بشریِ ایرانی و بین‌المللی، خارج شوند و خود به تریبون حق‌طلبی خود بدل شوند.

اما باید گفت که برای رسیدن به دنیایی آرمانی، هیچگاه نمی‌توان تنها به جنگ دیو و پلیدی رفت، به همین خاطر ما نیازمند حمایت و همراهی نیروهای ایرانی و بین‌المللی هستیم. بنابراین برای آنکه بتوانیم، سازمان‌های حقوق بشری را از مسیر اشتباه خود برگردانده و کاری کنیم که در جهت اهداف و آرمان‌های انسانی عمل کنند باید فعالین سیاسی، مدنی و فرهنگی کوردستان با نوشتن مقالات متعدد، ارسال گزارشات در باب اجحافات این سازمان‌ها به گردانندگان آن یا رسانه‌های بین‌المللی، شکل دادن به اعتراضات در این رابطه، ارسال مکرر گزارشات حقوق بشری و یا حضور فیزیکی در این سازمان‌ها در جهت اصلاح عملکرد ضعیف این سازمان‌ها، گام بردارند. البته در این میان نقش احزاب کوردستانی و نمایندگی‌های این احزاب در کشورهای آزاد، از اهمیت شایانی برخوردار است. این احزاب به دلیل سال‌ها مبارزه و ارتباطات دیپلماتیک دارای حامیان متعددی در بخش‌های مختلف جوامع غربی هستند و اگر نمایندگی‌های احزاب به صورت مستمر به نهادهای اجرائی و تصمیم‌گیرنده این کشورها گزارشات حقوق بشری کوردستان را ارائه دهند و یا اجحافات سازمان‌های حقوق‌بشری در حق مساله‌ی کوردستان را مکررا رسانه‌ای کنند، می‌توان امید داشت که طی سال‌های آینده ما شاهد تحولی در بین‌المللی شدن مساله کورد در جهان باشیم، البته باید متذکر شد که تمام این اما و اگرها به درک موقعیت، کنش، فعالیت و پشتکار خود کوردها بستگی دارد.

تنظیم: شهرام میرزائی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
ــ کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
ــ کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.
 • عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
  در گزارشی از جزئیات این رویارویی که توسط موسسه بروکینگز منتشر شده، "دو درور میچمان" و "یائل میزراهی" دو تحلیل گر این موسسه مدعی شده‌اند که پس از اینکه اسرائیل در نهایت برای اولین بار در تاریخ یک پایگاه ایرانی را در سوریه مورد هدف قرار داده است اکنون مسائل آرامتر شده و به نظر می‌رسد طرفین یعنی ایران و اسرائیل به روشنی پیام‌های همدیگر را دریافت کرده‌اند.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول
  عصر روز ٢٨ مرداد، کودتاچیان این روز را رستاخیز مردم می‌نامیدن و در تمامی ٢٥ سال پس از این روز حکومت پهلوی دوم و نیز رسانه‌های مربوط به آن کودتا را به عنوان روز "رستاخیز" تبلیغ کردند. پس از سقوط پهلوی دوم بلافاصله تحلیل‌گران سیاسی و تاریخی در ایران این موضوع را دوباره واکاوی کردند و اعلام نمودند آنچه در ٢٨ مرداد در سال ١٣٣٢رویداده، یک کودتا بوده و بعدها بر اساس اسناد تاریخی ثابت شد که این کودتا هم توسط یک دولت خارجی انجام پذیرفته است (٣). بعداز سقوط پهلوی دوم دیگر مساله رستاخیز بودن کودتا ٢٨ مرداد یک تحریف تاریخی محسوب میشود.
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.