• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٨ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢٧ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی

میلادی: ٢۵-٠٢-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/٠۶ - ١١:۵٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
گزارش: آرش صالح

در هفته گذشته، خبر حمله هوایی اسرائیل به نقاطی در سوریه و همچنین سرنگونی یکی از هواپیماهای این کشور به یکی از مهترین خبرهای مرتبط به سوریه بدل شد. این مساله از آن جهت حائز اهمیت است که بیانگر پیچیدگی غیرقابل تصور وضعیت سوریه می‌باشد. در این گزارش سعی می‌شود خوانش و تفسیر تحلیلگران و کارشناسان از این مساله مورد بررسی قرار گیرد.

در گزارش مفصلی که موسسه خاورمیانه در آمریکا منتشر نموده کارشناسان مختلفی در این زمینه اظهار نظر نموده‌اند. چارلز لیستر ،تحلیلگر ارشد در موسسه خاورمیانه معتقد است که سرنگونی هواپیمای اسرائیلی نقشه از پیش طراحی شده توسط سپاه پاسداران در ایران است که ابتدا با فرساتدن یک پهپاد به داخل خاک اسرائیل نیروهای هوایی این کشور را وادار به عکس‌العمل نموده و خود که از قبل در کمین نشسته بودند با شلیک بیش از ٢٤ موشک که در نوع خود حجم بی سابقه از آتش برای چین هدفی است هواپیمای اسرائیلی را سرنگون کرده‌اند. این تحلیلگر معتقد است که اگر چه این رویارویی به نوبه خود عاملی در جهت تشدید بحران سوریه است اما جواب اسرئیل در این رویارویی نیز جوابی بی سابقه بوده و نیروی هوایی اسرائیل در بزرگترین عملیات خود از سال ١٩٨٢به این سو توانسته نیمی از توان هوایی سوریه را از بین ببرد.

به گفته این کارشناس ارشد موسسه خاورمیانه این رویارویی و واکنش اسرائیل دو پیامد یا نتیجه اصلی را در پی داشته اول اینکه این حمله نشان داد که ادعاهای پیشین در مورد پرهزینه بودن عملیات هوایی در مقیاس بزرگ و منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه کاملا بی اساس هستند و دوما این حملات باعث شده‌اند که سوریه نیمی از توان دفاعی هوایی خود را از دست داده و در این زمینه بیشتر به روسیه متکی خواهد بود و روسیه نشان داده که هیچ علاقه‌ای به روبرو شدن با هواپیماهای آمریکایی و اسرائیلی ندارد. لذا به گفته این کارشناس نقشه سپاه نه تنها نتوانست باعث برتری سوریه بشود بلکه مواضع آن را بیش از پیش تضعیف کرد.

در تحلیلی که متخصص امور دفاعی این موسسه نیز ارائه کرده است آمده که اساسا این رویارویی به هیچ عنوان نمی‌تواند نشان از توان و کارایی نظامی باشد بکه برعکس این واقعیت که برا ساقط کردن یک هواپیما بیش از ٢٠ موشک به سوی آن شلیک می‌شود کاملا نشان از ناتوانی این سیستم دفاع هوایی است. به گفته این کارشناس، اما این رویارویی خواسته ایرانی‌ها بوده که بتوانند قواعد جدید بازی را در سوریه به اسرائیلی‌ها دیکته کنند. این کارشناس معتقد است که رویارویی ایران و اسرائیل در سوریه اجتناب‌ناپذیر است اما آنچه در زمینە ترسناک به نظر می‌آید عدم حضور آمریکا در این رویارویی است.

در گزارشی از جزئیات این رویارویی که توسط موسسه بروکینگز منتشر شده، "دو درور میچمان" و "یائل میزراهی" دو تحلیل گر این موسسه مدعی شده‌اند که پس از اینکه اسرائیل در نهایت برای اولین بار در تاریخ یک پایگاه ایرانی را در سوریه مورد هدف قرار داده است اکنون مسائل آرامتر شده و به نظر می‌رسد طرفین یعنی ایران و اسرائیل به روشنی پیام‌های همدیگر را دریافت کرده‌اند. به گفته این کارشناسان مساله این است که اسرائیل بارها این نکته را تکرار کرده که حضور ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد و از سوی دیگر ایران نیز که کاروان‌های کمکهای تسلیحاتی خود را به حزب الله مدام در معرض تهدید می‌بیند به سوریه نیاز دارد که بتواند در آنجا کارخانه‌های اسلحه‌سازی خود را برای فراهم کردن سلاح برای حزب‌الله توسعه دهد. این کارشناسان معتقدند که ایران در سوریه توانایی پذیرش ریسک بیشتری در مقایسه با داخل ایران یا لبنان دارد به همین دلیل مصمم است که به استراتژی خود ادامه دهد. در نتیجه این دو کارشناس اذعان می‌دارند که تصاویر هواپیمای ساقط شده اسرائیلی دستاورد تبلیغاتی بزرگی برای ایران و سوریه است و از سوی دیگر با از بین رفتن نیمی از توان دفاعی سوریه این احتمال که اسرائیل به حملات خود در سوریه ادامه دهد بیشتر خواهد بود.

دیوید مکوسکی مدیر پروژه صلح خاورمیانه در موسسه واشینگتون با اشاره به اینکه هم اکنون حزب‌الله متحد ایران در منطقه با یکصد هزار موشک که به سوی اسرائیل هدف گرفته‌اند خطر بزرگی را متوجه اسرائیل می‌کنند به همین دلیل اسرائیلی‌ها این مساله را صریحا بیان کرده‌اند که آن‌ها نمی‌توانند حضور ایران را در مرزهای خود با سوریه تحمل کنند. این تحلیلگر معتقد است که ایران بیش از پیش مصمم است که نقش خود در سوریه را افزایش دهد و همین مساله اسرائیل را به سوی رویارویی سوق می‌دهد که در نهایت این وضعیت به تشدید بحران می‌انجامد. مکوسکی معتقد است که عملیات اسرائیل نه‌ تنها برای دمشق و تهران بلکه برای کاخ سفید و کرملین نیز پیام‌هایی داشته است. این پژوهشگر با اشاره به عدم وجود شواهد برای تمایل آمریکا برای ورود عملی به این قضیه معتقد است که بی‌عملی آمریکا باعث خواهد شد که این تنش‌ها افزایش پیدا کرده و وضعیت بدتر بشود.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟