• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٨ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢٧ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب

میلادی: ٠٧-٠٣-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/١۶ - ١٧:٢٧ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
همراهان عزیز

خلق مبارز و دمکرات‌پرور کوردستان

کادر و پیشمرگه و اعضا و حامیان حزب دمکرات کوردستان ایران

برگزاری موفقیت‌آمیز کنگره شانزدهم -کنگره راسان روژهلات- را تبریک می‌گویم.


خواهر و برادران محترم، خوشبختانه کنگره شانزدهم حزب توانست با موفقیت کامل به کارها و وظایف خود پایان دهد. این کنگره به مانند کنگره‌های گذشته حزب دمکرات کوردستان ایران، مجموعه‌ای از موفقیت‌ها و دستاوردهای نو را به دنبال خود داشته، که مخزن تجربیات مبارزاتی حزب و همچنین کوردستان ایران را پربارتر کرده است. اگر بخواهم به دستاوردهای این کنگره به صورت خلاصه اشاره کنم، پیش از هر چیزی باید به امنیت کنگره و پایان یافتن بدون مشکل آن اشاره کنم. ما با خبر شده بودیم که رژیم جمهوری اسلامی ایران، از چند ماه پیش از آغاز کنگره در تلاش برای کسب اطلاعات درباره زمان و مکان برگزاری کنگره بود حتا باید این نکته را متذکر شوم که در روزهای آخر همه چیز برای برگزاری کنگره آماده و مهیا بود اما بخاطر فشار و تهدیدات رژیم اسلامی، ناچار به تغییر محل برگزاری کنگره شدیم، به همین خاطر هم بود که نشست کنگره با دو سه روز تاخیر از موعد مشخص شده، برگزار گردید. اما باید گفت که این موفقیت از لحاظ امنیتی برای ما یک پیروزی بزرگ و تجربه ارزشمندی محسوب می‌شد. این تجربه شامل این امر می‌شد که تمام کسانیکه به صورت فعال در امور برگزاری کنگره مشارکت داشتند، توانستند زمان و مکان برگزاری کنگره را به صورت مخفی حفظ کنند و از همه این عزیزان تشکر می‌کنم که در ارتباط با این مساله مهم و حفظ امنیت کنگره، کوشیدند. همچنین از تمام کادر و پیشمرگه‌هایی که به مانند نماینده در کنگره حضور داشتند و یا پیشمرگه‌هایی که مسئولیت حفاظت از کنگره را بر عهده داشتند و حتا از خانواده‌های کمپ "جژنکان" که در این مدت از استفاده کردن از تلفن و اینترنت خوداری کرده بودند، تشکر می‌کنم. در واقع این تجربه به ما می‌گوید که اگر ما به صورت همبسته و متحد با هم کار کنیم در تمام زمینه‌ها پیشرفت و موفقیت به دست خواهیم آورد. بار دیگر از تمام کادر و پیشمرگه‌هایی که طی روزهای برگزاری کنگره در زیر باران و سرما، توانستند امنیت کنگره‌مان را حفظ کنند تشکر می‌کنم همچنین باید از مسئولین و پیشمرگه‌های "آسایش" حکومت اقلیم کوردستان، ارگان‌های مرتبط با امور برگزاری کنگره تشکر کنم و نیز پیشمرگه‌هایی که وظیفه خدمات‌رسانی را بر عهده داشتند تشکر کنم چرا که همه این رفقا، دست در دست هم در راستای برگزاری موفقیت‌آمیز کنگره عمل کردند. با توجه به اینکه سه طرح در کنگره اخیر مطرح شده بود، اساسنامه و گزارش سیاسی کمیته مرکزی و طرح تغییر ساختار، انجام بحث‌ها در سطوح عالی موجب شد که طرح‌های پیشنهادی کامل‌تر و پربارتر شود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم تعداد زنانی‌ست که در این کنگره رای آورده‌اند که نسبت به کنگره‌‌های پیشین افزایش چشم‌گیری داشته است. اگر در کنگره قبلی از ٢٠ نفر از اعضای رهبری دو عضو رهبری زن داشتیم، حال در میان ١٠ نماینده که انخاب شده‌اند ٢ عضو زن داریم یعنی درصد حضور به ٢٠درصد رسیده، هرچند این میزان هم کم است اما نسبت به تعداد حضور زنان و نسبت انتخابات گامی رو به جلو محسوب می‌شود و در اینجا باید متذکر شوم که فعالیت نمایندگان زن چشم‌گیر و قابل تقدیر بوده، به همین خاتر بر این باورم که سهم آنان می‌بایست بیش از این می‌بود.

عزیزان به باور من موفقیت بزرگ دیگر و جدید حزب دمکرات کوردستان در این کنگره ایجاد تغییر در سیستم و ساختار حزب دمکرات کوردستان ایران است. طرح تغییر ساختار و سیستم حزب بیش از دو سال است که موجب ایجاد بحث‌های درون حزبی گسترده‌ای میان پیشمرگه‌های و اعضای رهبری شده بود، با در نظر گرفتن تفاوت‌های فکری و مواضع مختلف در این رابطه توانستیم در سطح رهبری به نوعی توافق دست یابیم تا بتوانیم طرح پیشنهادی در این رابطه را به صورت طرح پیشنهادی کمیته‌ی مرکزی به کنگره ارائه دهیم. این موضوع از دو جهت تازه بود و با موفقیت روبرو شد اول اینکه ما توانستیم با تمام تفاوت‌های فکری و جهت‌گیری‌های متفاوت در باب مسائل تشکیلاتی و سیاسی، در عمل به توافق دست یابیم و در راستای منافع حزب، طرح را پربارتر کنیم که این خود بیانگر ظرفیت و قابلیت حزب دمکرات بود و نکته دوم باید به اقدامات رهبر جاویدمان دکتر قاسملو اشاره کنیم که در سال‌های پایانی دهه چهل شمسی، به عراق بازگشت و با نوشتن برنامه و اساسنامه توانست حزب دمکرات را از ضعف و گسست تشکیلاتی و سیاسی نجات دهد و بار دیگر روحی تازه در کالبد آن بدمد و حزب دمکرات را به سطوح عالی پیشرفت و ترقی برساند و از آن زمان تاکنون طرح پیشنهادی به کنگره شانزدهم، نخستین طرحی‌ست که قصد تغییر در ساختار و سیستم حزب بر اساس بنیادهای معاصر همچون تقسیم قدرت به مانند اصلی بنیادی دمکراسی را دارد. آنهم در دورانی که قبضه کردن قدرت از سوی حکومت‌های و سیستم‌های متحجر منطقه جنگ، کشتار، آوارگی و گرسنگی را برای بشریت به ارمغان آورده است، حزب دمکرات گام جدیدی برداشته است شاید این گام جدید هدف همه ما نباشد اما درگاه جدیدی به روی تغییرات اساسی و بنیادی باز کرده است، که امیدوارم در سال‌های مابین کنگره شانزده تا هفده، نه تنها نواقص طرح مذکور اصلاح شود بلکه باز هم بر اساس اصل تفاهم و توافق در کنگره آینده بتوانیم چند گام دیگر در راستای تقسیم قدرت برداریم. من بر این باورم که این گام، به نقطه عطفی در تاریخ حزب دمکرات کوردستان ایران بدل خواهد شد. به همین خاطر همه ما بر این امر افتخار می‌کنیم که حزب دمکرات ضروریات تغییرات منطقه، ایران و کوردستان را به درستی درک کرده و با تطبیق دادن خود با این تغییرات گام‌های لازم را برداشته، گام‌هایی که این حزب را با "راسان روژهلات" هماهنگ می‌کند، روژهلاتی جدید که ما قصد داریم آنرا به محور مبارزه بدل کنیم، روژهلاتی که باید به منبع مبارزه علیه رژیم جمهوری اسلامی و مبارزه برای تحقق آزادی و سعادت مردم بدل شود. تغییراتی که بر اساس آن مردم را محور مبارزه و شاخ را به عنوان حامی مردم معرفی می‌کند. شاخ و شار مکمل همدیگر هستند و دوشادوش هم به سوی آزادی گام برمی‌دارند.

اگر در سیستمی قبلی حزب، تمام قدرت تنها در قبضه کمیته مرکزی بود حال در میان دو مرکز تقسیم شده که یکی مرکز سیاسی، وظیفه تدوین و تصویب قوانین لازم را بر عهده دارد و ارگان‌های نظارت و انتخابات تحت نظر این مرکز عمل می‌کنند و دیگری گروه اجرائی‌ست که وظایف اجرائی حزب را تحت راهنمائی و هدایت این قوانین، انجام می‌دهند. همانگونه که پیشتر متذکر شدم ما در حزب دمکرات شاهد بحث‌های طویلی برای ایجاد اتفاق نظر در باب طرح تغییر ساختار بوده‌ایم تا این طرح به نقطه امیدی برای حزبمان بدل شود. حال ما توانستیم با در پیش گرفتن دیالوگی دمکراتیک به این هدف والا دست یابیم و موافقان و مخالفان هرکدام حق داشتند که نظر خود را در این رابطه بیان کنند. من بارها تاکید کرده‌ام که تمام کسانی که در باره طرح، چه به صورت موافق یا مخالف، اظهارنظر می‌کنند همه دلسوز حزب هستند و در راستای یافتن بهترین راه‌های ممکن برای پیشبردن حزب دمکرات است. حال نیز بر همین باورم چرا که مخالفین طرح همراه موافقین سعی بر آن داشتند که با بیان نقدهای لازم، موجب پربارتر شدن طرح شوند و حال این طرح به برنامه‌ی کاری حزب بدل شده و به تصویب کنگره شانزدهم رسیده و به راهنمای کاری همه ما، چه مخالف و چه موافق، بدل شده است. من این قابلیت را در حزب دمکرات می‌بینم که همه ما، دست در دست هم در راستای پیشرفت و ترقی حزب گام برداریم. بی‌شک در پروسه عملی کردن طرح مذکور با موانع عدیده‌ای روبرو می‌شویم چرا که آزمون نو و جدیدی‌ست اما کنگره راهنمائی‌های لازم را مشخص کرده که در چنین شرایطی باید چگونه عمل کنیم و تصمیم بگیریم.

رفقای عزیزم ما زمانی می‌توانیم مدعی شویم که پیروزی‌مان تکمیل شده است که در عمل بتوانیم طرح مذکور را اجرائی کنیم. اولین گام پیروزی تقسیم قدرت بود. همچنین برای اولین بار، زنان در مرکز تصمیم‌گیری حزب نقش و حضور اساسی دارند و نیز در مرکز سیاسی برای اولین بار کسانی نقش و حضور دارند که اگر چه عضو تمام وقت حزب نیستند اما تخصص و دانش لازم را دارا می‌باشند. این اولین گام طرح مذکور بود تا درگاه را به روی افراد متخصص برای حضور در جریان پیشبرد حزب، باز کند این سرآغاز حرکتی‌ست که حزب قصد دارد طی آن از پتانسیل تمام اعضا و حامیان حزبی حتا کسانی که غیرحزبی‌اند اما دمکرات و آزادیخواه هستند بهره ببرد و همه آن‌ها را در زیر چتر حزب جمع کرده تا یاری دهنده جریان مبارزاتی ملت کورد در کوردستان باشند. امیدوارم که همه ما بار دیگر بتوانیم در کنگره آینده شاهد موفقیت‌های بسیار بزرگتر و خلق ایده و برنامه‌های جدیدتر باشیم. هیچ شکی ندارم که حزب دمکرات کوردستان ایران و مبارزین کوردستان ظرفیتی بیش از این امر را دارند. ما آغوش خود را به روی آن‌ها می‌گشائیم، این حزب به ملت تعلق دارد و از این به بعد حزب دمکرات در چارچوب تعدادی کادر و پیشمرگه، محدود نخواهد شد. مبارزه ما علیه رژیم کهنه‌پرست و متحجر جمهوری اسلامی که اصلی‌ترین دشمن ملت کورد است، مبارزه‌ای بس سخت و دشوار است و به همین خاطر اگر می‌خواهیم مبارزه‌مان را پیش ببریم به توان و نیروی همه مبارزین و آزادیخواهان در تمام بخش‌های کوردستان نیاز داریم.

باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.

بار دیگر متذکر می‌شوم که همه ما از پایان کنگره مسروریم اما این خوشحالی زمانی تکمیل می‌شود که همه ما وظایف محوله از سوی کنگره را به نحو احسنت اجرائی کنیم. اما خطاب به تمام کادر، پیشمرگه، اعضا و حامیان حزب دمکرات باید بگوئیم که من به مانند یک پیشمرگه این حزب، خود را "مسئول کل" همه، چه آنانی که مخالف طرح و یا موافق طرح بوده‌اند، می‌دانم با تمام تفاوت‌های موضع و افکاری که وجود دارد.

آغوش من به روی تمام آن عزیزانی که در این بازنه فعالیت و مبارزه می‌کنند، باز است. من دست کمک و حمایت و فعالیت به سوی تک تک شما دراز می‌کنم و امیدوار و مطمئن هستم که همانگونه که در این کنگره با اکثریت آرا به تغییر پاسخ مثبت داد شد، شما نیز همانگونه پاسخ دهید.

رفقا نباید هراسی از تغییر داشته باشیم، هراس و اضطراب ناشی از تحجر و رضایت از وضع موجود و قناعت به آن ایجاد می‌شود. ما انقلابی هستیم، انسان انقلابی باید تغییر ایجاد کند، تغییر به سمت جلو و برای تحقق پیروزی، وظیفه‌ی ما حرکت به سوی ترقی و پیروزی‌ست. امیدوارم این کنگره پربار به سرآغازی برای موفقیت حزب در به انجام رساندن مبارزات ملتمان در خاورمیانه بدل شود به نمونه‌ای از تقسیم قدرت و اراده‌ای نیرومند در راستای اهداف ملت و میهن‌تبدیل شویم.

در فعالیت‌ها و مبارزات و خدمت به حزب موفق باشید
از همه شما سپاسگزارم
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟