• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٧ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢۶ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟

میلادی: ٠٧-٠٣-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/١۶ - ١٧:٢٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
مختار نقشبندی

بخش اول


ایجاد احساس یاس و ناامیدی و شکه شدن ملت کورد پس از رویداد کرکوک و سکوت جامعه جهانی و پس از آن به تعلیق در آمدن نتیجه همه‌پرسی استقلال کوردستان و حملات کنونی ترکیه به شهر عفرین -کوردستان سوریه- که با سکوت جامعه جهانی همراه بوده است باعث تکرار این تفکر در میان مردم شد که کوردها تنها هستند و هیچ هم‌پیمان و دوست و یاوری در جهان ندارند و هرگز به اهداف خود دست پیدا نخواهند کرد و قدرت‌های جهانی از کوردها فقط به عنوان ابزار و وسیله‌ای موقت برای رسیدن به اهداف‌شان استفاده می کنند. اما آیا واقعا ملت کورد در جهان تنهاست و برای همیشه باید در چارچوب کشور فارس‌ها و ترک‌ها و عرب‌ها بدون داشتن حقوق اولیه خود زندگی کند و آیا جنبش‌های کوردی ابزاری در دست قدرت‌های جهانی برای رسیدن به اهداف‌شان هستند و بازنده مساله کورد تنها خود کوردها هستند؟

برای درک بهتر موضوع و جواب سوالات فوق باید درک درستی از جهان و ساختار سیاسی آن داشته باشیم به همین دلیل نگاهی کلی به ساختار سیاسی جهان و رویدادهای تلخ و وحشتناک ناشی از آن خواهیم داشت، ساختار سیاسی کنونی جهان، ساختاری بر اساس منافع کشورهای فاتح در جنگ جهانی دوم است و نه بر اساس عدالت و رقابت سالم میان کشورهای جهان. کشورهای قدرتمند آمریکا و روسیه و با فاصله از آنان چین و انگلیس و فرانسه که پنج عضو شورای امنیت هستند که با دارا بودن حق وتو هر قطعنامه‌ای را که با منافع آنان سازگاری نداشته باشد وتو خواهند کرد، که نمونه های فراوانی وجود دارد که قطعنامه‌هایی که از حمایت اکثریت مجمع عمومی سازمان ملل و اکثریت شورای امنیت (شورای امنیت ١٠ عضو موقت هم دارد) برخوردار بوده است توسط یکی از اعضای اصلی شورای امنیت وتو شده است. دلیل ناکامی سازمان ملل یا بهتر است بگوییم سازمان کشورهای جهان چون ملت‌های بدون کشور زیادی هستند که در آن سازمان حتی یک نماینده هم ندارند، ناتوانی این سازمان در مقابل اعمال نفوذ قدرت‌های جهانی‌ست و تغییر ساختار سازمان ملل در زمان حال غیرممکن است و شاید در آینده با تغییر توازن قدرت اقتصادی و نظامی در سطح جهان و کم شدن فاصله بسیار زیاد کشورهای جهان سوم با قدرت‌های بزرگ امکان اصلاح در ساختار سازمان ملل و ساختار سیاسی جهان وجود داشته باشد، البته لازم به ذکر است که در صورت تغییر و اصلاح در سازمان ملل امکان بروز جنگ جهانی گسترده در دهه‌های آینده بسیار زیاد است. متاسفانه در ساختار سیاسی جهان و روابط مابین كشورها، منافع اقتصادی و سیاسی بر حقوق بشر و دموکراسی ارجحیت دارد و حتی کشورهای غربی که در درون مرزهای خود در حد بسیار بالایی به مساله حقوق بشر و دموکراسی و حتی حقوق حیوانات اهمیت می دهند در روابط خارجی خود در عمل، هیچ تفاوت مهمی با کشورهایی مانند روسیه و چین و حتی کشورهای دیکتاتوری جهان سوم ندارند و همین مساله باعث ایجاد رفتارهای دوگانه و متناقض در سطح جهان شده است که نمونه آن حمایت آمریکا از استقلال کوزو و مخالفت روسیه و از طرفی حمایت روسیه از استقلال اوستیای جنوبی و مخالفت آمریکا و اروپا با آن و تناقض و رفتار دوگانه کشورهای جهان کاملا مشهود است چون که هر دو منطقه استقلال خود را با پشتیبانی مردم آن منطقه اعلام کرده بودند! پیمان‌های اقتصادی و نظامی کشورهای غربی با کشورهای دیکتاتوری و نمونه های زیاد دیگری برای نشان دادن تناقضات در سطح جهانی وجود دارد.

سکوت سازمان ملل و جامعه جهانی نسبت به کشتار و نسل کشی١٨٠ هزار کورد در عراق، تحت عنوان انفال، طی سال‌های ١٩٨٠ و ٨٩ تنها نمونه این تراژدی در جهان نیست بلکه جهان هرگز نسل‌کشی گسترده در سال ١٩٩٤در کشور رواندا را از یاد نخواهد برد که در ١٠٠ روز بیش از ٨٠٠ هزار نفر قتل عام شدند و به بیش از ٢٥٠ هزار زن تجاوز شد و قدرت‌های جهانی هیچ اقدام موثری انجام ندادند در حالیکه وظیفه شورای امنیت سازمان ملل حفظ صلح و امنیت در جهان است و حتی در صورت لزوم اجازه استفاده از قدرت نظامی هم دارند اما در قبال نسل‌کشی در رواندا هیچ اقدام موثری انجام ندادند. جنگ یوگسلاوی در سال ١٩٩١ تا ١٩٩٩ که پایان آن هم همچون جنگ سوریه به علت تناقض منافع آمریکا و روسیه به بن بست رسیده بود و جهان شاهد وحشیانه‌ترین قتل عام‌ها در آن سال‌ها بود، که یک نمونه آن قتل ٨ هزار نوجوان و جوان پسر شهر سربرنیستا در کمتر از ٢ روز بود در حالیکه آن شهر توسط سازمان ملل منطقه امن اعلام شده بود و ٤٠٠ کماندوی هلندی مامور حفاظت از شهر بودند اما در روز قتل‌عام برای پرهیز از درگیری با نیروهای صرب و عواقب پس از آن چشمان خود را به روی قتل‌عام پسران جوان این شهر کوچک بستند! و هم اکنون هم، در نقاط مختلف جهان از جمله یمن و میانمار شاهد قتل‌عام و نسل‌کشی هستیم اما قدرت‌های جهانی به دلیل منافع خود تلاشی برای پایان آن نمی‌کنند و حتی از دیکتاتورهای هم پیمان خود هم حمایت می‌کنند و البته رژیم‌های دیکتاتوری هم مجبورند برای جلب رضایت آمریکا یا روسیه یا کشورهای زیر مجموعه آنان، باج‌های اقتصادی و سیاسی زیادی بدهند! ادامه و افزایش مشکلات و منازعات جهانی از جمله بیش از هفتاد سال جنگ میان اعراب و اسرائیل و بروز جنگ در دریای جنوبی چین و اختلافات گسترده مرزی در جهان همگی به دلیل نبود ساختاری عادلانه بر اساس منافع همه ملت‌های جهان است. از مطالب بالا نتیجه می‌گیریم که در ساختار سیاسی جهان و روابط بین کشورها، منافع اقتصادی و سیاسی بر عدالت و حقوق بشر و دموکراسی ارجحیت دارد و چیزی به اسم کشور دوست و یاور در عمل معنایی ندارد و هر نوع رابطه و هم‌پیمانی تا وقتی تداوم دارد که نفعی در آن باشد.

مساله کورد و مشکلات مربوط به آن هم از این قاعده جهانی مستثنی نیست، ملت کورد که در چند صد سال پیش در جنگ میان امپراطوری عثمانی و ایران به دو قسمت تقسیم شد و پس از شکست امپراطوری عثمانی بدون هیچ پرسش و نظری از ملت کورد در مورد آینده، خاک و سرزمین‌شان بار دیگر در میان کشورهای ترکیه، سوریه و عراق تقسیم شدند و تا کنون چیزی جز در دست گرفتن سرنوشت خود و سرزمین‌شان خواسته‌ی دیگری نداشته‌اند اما حتی کشورهای متمدن و دموکرات غربی هم وقتی پای منافع اقتصادی و سیاسی‌شان در میان بوده چشمان خود را نسبت به هر جنایتی علیه ملت کورد بسته‌اند و حتی در مواردی به سرکوبگران و حاکمان کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه کمک کوردهاند. در صد سال گذشته، کوردها در هر چهار قسمت کوردستان تلاش‌های فراوانی را برای کسب حداقل حقوق اجتماعی و سیاسی خود انجام داده‌اند اما همیشه به بدترین و بی‌رحمانه‌ترین نحو سرکوب شده‌اند و حتی از سوی حکومت‌های مرکزی بارها تلاش‌های گسترده‌ای برای نسل‌کشی و تغییر بافت اجتماعی مناطق کوردنشین صورت گرفته است.

درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.

کشورهای ایران، سوریه و عراق هم برای سرکوب کوردها هزینه های جانی، مالی و سیاسی زیادی متحمل شده‌اند، به عنوان مثال ایران هم در جنگ مستقیم با نیروهای پیشمرگه و هم در جریان ترور رهبران کورد از نظر سیاسی و اقتصادی، هم بطور مستقیم و هم غیرمستقیم، متحمل خسارات زیادی شد. صدام حسین رهبر دیکتاتور و مغرور عراق برای سرکوب کوردها مجبور شد بر خلاف میل خود و بر خلاف منافع عراق قرار داد الجزایر را امضاء کند و همچون رهبران قبل از خود برای سرکوب کوردها هزینه‌های مالی و اقتصادی زیادی متحمل شد. نمونه های زیادی وجود دارد که ثابت می کند کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه برای سرکوب کوردها از نظر جانی و مالی و سیاسی خسارات زیادی دیده‌اند و در عمل، سرکوب کوردها و تبعیض علیه آنان بجز ضرر، فایده‌ای برای کشورهای نام برده نداشته و در عمل تنها کشورهای قدرتمند از این جنگ‌ها و آشوب‌ها، بهره سیاسی و اقتصادی برده‌اند.

برای پایان جنگ و آشوب و نا امنی و سوء‌استفاده قدرت‌های فرا‌منطقه‌ای تنها دو راه وجود دارد: ١) ملت کورد از تمام حقوق خود دست بکشد و در قبال تبعیض و قتل و کشتار و ظلم، سکوت کند که مطمئنان ملت کورد چنین خاری و ذلتی را تحمل نخواهد کرد همانگونه که در ده‌ها سال گذشته علی‌رغم هزینه‌های جانی و مالی فراوان سر تسلیم فرود نیاورده است و هم اکنون هم تا رسیدن به حقوقش به مبارزه ادامه خواهد داد ٢) کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه به حقوق ملت کورد و حق تعیین سرنوشت آنان احترام بگذارند که در این صورت ملت کورد یا راه استقلال و تشکیل کشور مستقل را انتخاب خواهد کرد یا در چارچوب کشورهای نام برده در سیستمی دموکرات زندگی مسالمت‌آمیزی با دیگر ملت‌ها خواهد داشت.

کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟