• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق

میلادی: ٠٧-٠٣-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/١۶ - ١٧:٣٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
ترجمه و گردآوری: آرش صالح

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در آمریکا، گزارشی از پروفایل گروه‌هایی را که سپاه پاسداران در سوریه و عراق تجهیز و حمایت می‌کند تهیه نموده. در این گزارش که توسط دو پژوهشگر این بنیاد آماده گردیده آمده است که:
ایران شبکه‌ای از شبه‌نظامی‌های شیعه را در خاورمیانه بنیاد نهاده که شمار جنگجویان آن‌ها از ده‌ها هزار نفر فراتر می‌رود. شبکه‌ای که مجموعه‌ی متنوعی از جنگجویان با تجربه تا افرادی با حداقل سطح آموزش و تجربه نظامی را در بر گرفته، افرادی که از اقصی نقاط خاورمیانه و با انگیزه‌‌های متفاوتی به این گروه‌ها پیوسته‌اند اما باید متذکر شد که این گروه‌ها در نقطه مشترک به هم می‌رسند آن هم نمایندگی کردن قدرت جمهوری اسلامی در منطقه است. این گروه‌های شیعه وابسته به ایران نقش غیرقابل انکاری در حفظ رژیم اسد در سوریه داشته‌اند و از سوی دیگر باید در نظر داشت که همه این گروه‌ها آمادگی خود را برای حمله به دشمنان جمهوری اسلامی ابراز داشته‌اند. یکی از شناخته‌ترین این گروه‌های میلیشیایی حزب‌الله لبنان است که به خاطر حمله‌های تروریستی به اهداف آمریکایی و اسرائیلی، از افغانستان گرفته تا آرژانتین شهرت بسیاری پیدا کرده است اما نسل دوم این ملیشیاهای شیعه کمتر شناخته شده‌اند.

بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.

هرکدام از این پروفایل‌ها بسیار کوتاه تهیه شده و تنها حاوی اطلاعات اولیه منجمله نام گروه، سال تاسیس، رهبران کلیدی آن، شمار تخمینی اعضای آن، مکان‌های عملیاتی و رابط آن‌ها با سپاه تروریستی پاسداران و دیگر گروه‌های شیعه. اما در میان این اطلاعات و در پاورقی هرکدام از این پروفایل‌ها هم منابع و لینک‌هایی برای مطالعه بیشتر ارائه شده که برای کسانی که می‌خواهند در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنند بسیار مفید است، این منابع به زبان‌های عربی، انگلیسی و گاها فارسی در دسترس خوانندگان می‌باشد.

در توصیف این پروفایل‌ها ذکر شده است که به منظور مختصر و مفید نگه‌ داشتن حجم مطالب از پی‌نوشت‌های اجمالی‌تر در این پروفایل‌ها صرف‌نظر شده اما از خوانندگان خواسته شده اگر در زمینه‌‌ای سوالی داشته باشند می‌توانند با دفتر این بنیاد تماس بگیرند. این بنیاد همچنین اذعان کرده است که با احتیاط بالایی از اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های جمهوری اسلامی و نیز سوشیال میدیای این گروه‌ها استفاده کرده است.

این گزارش همچنین با مشکلاتی از قبیل نوشتن درست نام‌های عربی به شیووه انگلیسی مواجه بوده است. در واقع این مساله به این لحاض اهمیت دارد که در مطالعات آینده با تغییر در املای برگردان انگلیسی این نام‌ها، تحقیقات مشابه نتوانند لینک‌های مرتبط را پیدا کنند.

در پایان باید اذعان داشت که هنوز موارد زیادی در این زمینه‌ وجود دارند که باید مورد کنکاش قرار بگیرند اما مهم‌ترین مساله‌ای که پیش روی این مطالعات وجود دارد این است که سیاست ایالات متحده و شرکای منطقه‌ای‌اش، چگونگی روبرو شدن با این تهدیدها می‌باشد. باید گفت این گروه‌ها به دلیل آنکه شاخه‌های سپاه تروریستی قدس و سپاه پاسداران محسوب می‌شوند و از آن روی که سپاه قدس در لیست واحدهای تروریستی قرار دارد، واجد شرایط گنجاندن در لیست سیاه هستند.

گروهایی که پروفایل آن‌ها در این گزارش آماده شده عبارت است از:

عصائب اهل حق:

تاسیس ٢٠٠٦ میلادی، تعداد اعضا در سال ٢٠١٤ مابین هزار تا چهار هزار نفر تخمین زده شده اما در حال حاضر گفته می‌شود که این گروه بیش از ١٠ هزار نفر عضو دارد. رهبران کلیدی این گروه: "قیص الخزعلی" به عنوان فرمانده و "حسن سالم" رئیس بخش پارلمانی این گروه می‌باشند.

عصائب اهل حق به لحاظ ایدئولوژیک قبلا به "محمد صادق صدر" وابسته بوده اما در شرایط فعلی به خامنه‌ای وابسته هستند. سلاح‌های مورد استفاده این گروه شامل ام ١١٣ آمریکایی، سلاح‌های ایرانی و روسی هستند. این گروه متهم به قتل‌های سیاسی و خشونت و قتل‌عام نژادی منجمله قتل عام ١٠٩ نفر اهل تسنن در سال ٢٠١٤ می‌باشد. امروزه این گروه به صورت قانونی در تیپ‌های ٤٢، ٤٣ و ٥٢م نیروهای حشد شعبی سازماندهی شده‌اند. مقر اصلی این گروه در بیرون از بغداد قرار دارد و همچنین این گروه در لبنان و سوریه عملیات‌هایی انجام داده است. گروه مذکور توسط حزب‌الله لبنان و کتائب حزب‌الله، حمایت و پشتیبانی می‌شود.

سپاه بدر:

سال تاسیس ١٩٨٢-١٩٨٣ میلادی و تعداد اعضای گروه ٢٠ هزار نفر تخمین زده شده است. رهبران کلیدی این گروه شامل هادی العامری دبیر کل و قاصم الاراجی وزیر داخله می‌باشند. وابستگی ایدئولوژیک این گروه به آیت‌الله محمد باقر صدر و پس از آن خامنه‌ای است. همچنین این گروه دارای یک شاخه سیاسی به نام "فتح المبین" می‌باشد. اسلحه‌هایی که در اختیار این گروه می‌باشند شامل اسلحه‌های آمریکایی مانند تانک آبرامز و خودروهای زرهی مارپ و همچنین سلاح‌های ایرانی و روسی است.

سپاه بدر متهم است که از طریق اعضای خود، که به عنوان پلیس عراق کار می‌کنند، هزاران سنی عراقی را شکنجه و کشته‌اند. هم اکنون سپاه بدر پانزده تیپ از نیروهای حشد شعبی را تشکیل می‌دهند و همچنین نیروهای آن‌ها در میان نیروهای امنیتی وابسته به وزارت کشور عراق حضور چشمگیری دارند. این گروه در سرتاسر عراق و همچنین در حلب و دمشق در عملیات‌های گوناگونی شرکت کرده است. این گروه وظیفه حمایت و پشتیبانی از گروه‌های دیگر وابسته به ایران را نیز بر عهده دارد.

گروه فاطمیون:

در سال ٢٠١٣ تاسیس گردیده، چهره‌های کلیدی این گروه "علی رضا توسلی" و "ابو حامد" می‌باشند. تعداد اعضای آن بین ٦ تا ٨ هزار نفر تخمین داده می‌شود اما خود این گروه ادعا می‌کند که بین ١٢ تا ١٤ هزار و یا حتی ٢٠ هزار نفر عضو دارد. رهبری ایدئولوژیک این گروه خامنه‌ای است. این گروه متهم است که کودکان افغان را به عنوان "سرباز کودک" به کار گرفته است. سلاح‌های این گروه بیشتر شامل سلاح‌های سبک روسی، خودرو و تانک می‌باشد. حزب‌الله لبنان اعضای این گروه را آموزش می‌دهند. این گروه به عنوان پشتیبان گروه‌های دیگر تحت حمایت ایران در سوریه می‌جنگد. گروه مذکور در جنگ‌های حلب و دیرالزور حضور فعال داشته و همچنین برخی از اعضای خود را برای شرکت در جنگ یمن و حمایت از حوثی‌ها به آنجا فرستاده. اعضای فاطمیون اغلب در عراق و ایران آموزش می‌بینند.

حرکت حزب‌الله النجبا:

در سال ٢٠١٣ تاسیس و رهبران کلیدی این گروه شامل "اکرم الکعبی" دبیر کل و "هاشم الموسوی" سخنگوی این جریان هستند. این گروه مدعی‌ست که بالغ بر ١٠ هزار نفر عضو دارد که از این تعداد ١٥٠٠ تا ٣٠٠٠ نفر به سوریه اعزام شده‌اند. رهبر ایدئولوژیک این سازمان خامنه‌ای و محمد صادق صدر می‌باشند. سالح‌های مورد استفاده گروه مذکور شامل خودروهای زرهی مارپ و هاموی و همچنین نفربرهای ام ١١٣ میباشد، همچنین به سلاح‌های ایران و روسی دسترسی دارد. این گروه توسط سازمان ملل به کشتن بالغ بر ٦٠ غیر نظامی در حلب در سال ٢١٠٦ متهم شده و در سوریه در جنگ حلب که منجر به پیروزی اسد گردید و نیز در جنگ‌های حما و دیرالزور مشارکت داشته، هم اکنون حرکت حزب‌الله النجبا، در تیپ دوازدهم حشد شعبی سازماندهی شده و فرم قانونی به خود گرفته است. اعضای گروه مذکور در عراق در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین و انبار حضور دارند. فرمانده این سازمان یعنی کعبی خود قبلا عضو کتائب اهل الحق بوده، کعبی همچنین از سوی کنگره آمریکا در لیست ترور قرار گرفته است.

گروه کتائب حزب‌الله:

اگرچه ریشه آن به ٢٠٠٣ برمی‌گردد اما از سال ٢٠٠٧ نمود کامل می‌یابد. فرماندهان ارشد این گروه شامل "جمال جعفر ابراهیم" و "ابومهدی مهندس" هستند و دبیرکل این گروه "سید هاشم الحیدری" است. مابین ١٠٠٠ تا ٣٠٠٠ نفر عضو دارد و رهبر ایدئولوژیک آن خامنه‌ای است. این گروه نیز به خودروهای زرهی آمریکایی شامل مارپ و هاموی و نفربر زرهی ام ١١٣ دسترسی دارد و همچنین از سلاح‌های ایرانی و روسی بهره می‌برد. این گروه به کشتار و آزار سنی‌ها در جریان جنگ علیه داعش متهم شده است. فرماندهی این گروه در بغداد قرار دارد و در تمام عراق و سوریه خصوصا در شهرهای حلب و دمشق در جنگ شرکت داشته است.

این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.

کتائب امام علی:

این گروه در سال ٢٠١٤ تاسیس شده و رهبران کلیدی آن شامل شبل الزیدی، الحاجی ابو علی الکوروی، حاجی کاظم الطایی می‌باشند. حدس زده می‌شود که این گروه مابین ٤ تا ٧ هزار نفر عضو داشته باشد، رهبر ایدئولوژیک این گروه نیز علی خامنه‌ای است. شاخه سیاسی این گروه به نام "جبهه عراق اسلامی" فعالیت می‌کند. دارای هاموی آمریکایی و همچنین نفربر زرهی ام ١١٣ می‌باشد و به سلاح‌های ایرانی و روسی دسترسی دارد. این گروه متهم شده اند که زندانیان را زنده سوزانده و مانند شاورمه از آن‌ها گوشت جدا کرده‌اند همچنین متهم به بریدن سر اسرای داعش هستند. وضعیت قانونی این گروه به این شکل است که آن‌ها تیپ چهلم نیروهای حشد شعبی را تشکیل می‌دهند. در عراق، در المیرا و حلب در جنگ شرکت داشته‌اند و بیشتر به گروه "حزب‌الله النجبا" نزدیک است.

لیوا الباقر:

این گروه خود مدعی‌ست در سال ٢٠١١ تاسیس شده اما به نظر می‌رسد ٢٠١٢ و یا حتی بعد از آن تاسیس شده باشد. تخمین زده می‌شود که نزدیک به ٣هزار نفر عضو دارد. رهبران کلیدی این گروه شامل خالد الحسن، حمزه الحسن و عمر حسین الحسن می‌باشند. سلاح‌هایی که در اختیار این گروه می‌باشد شامل سلاحهای روسی هستند که قبل از آغاز درگیری‌ها در سوریه وجود داشتند. فرماندهی اصلی آن در حلب قرار دارد و در عملیات‌های حما و رقه مشارکت داشته است. این گروه در حمله‌ به پایگاه نظامی آمریکایی در تنف در سال ٢٠١٧ دست داشته است.

لشکر زینبیون:

در سال ٢٠١٤ تاسیس شده و اگرچه رهبران کلیدی آن مشخص نیستند اما رسانه‌های ایرانی از شخصی به نام عباس یا سید عباس موسوی به عنوان رهبر این سازمان سخن گفته‌اند. تخمین زده می‌شود که شماره آن‌ها به صدها نفر برسد اما ایران مدعی است که این تعدد به ٥هزار نفر نیز می‌رسد. رهبر ایدئولوژیک آن‌ها خامنه‌ای می‌باشد و به حتمال زیاد بشار اسد جنایت‌های جنگی خود را از طریق این گروه انجام می‌دهد.

سلاح‌های این گروه سلاح‌های ایرانی و روسی می‌باشند. با گروه فاطمیون و یگان‌های مختلف وابسته به سپاه در سوریه ارتباط تنگاتنگی دارند. این گروه در سوریه و در مناطقی مانند دمشق، حلب، حما، و دیرالزور در جنگ‌های داخلی حضور داشته است.

قوات الامام رضا:

در سال ٢٠١٣ تاسیس شده و رهبر کلیدی آن حزه الحیدر و حاجی ابومصطفی می‌باشد. تعداد آن‌ها بالغ بر ٣٥٠٠ نفر تخمین زده شده و به خامنه‌ای به عنوان رهبر ایدئولوژیک خود وفادار هستند. دارای سلاح‌ها، راکت‌ها و خودروهای زرهی روسی می‌باشند. این گروه تحت نظارت حزب‌الله آموزش و تجهیز شده‌اند. پایگاه اصلی آن‌ها در حمس قرار دارد اما در مناطق مختلفی منجمله غوطه شرقی، درعا، حلب، پالمیرا و البوکمال شرکت داشته‌اند.

لیوا السیده رقیه:

در سال ٢٠١٢-٢٠١٣ تاسیس شده و رهبران کلیدی آن نامشخص هستند. در سال ٢٠١٤ تعداد آن‌ها ٤٠٠ نفر تخمین زده می‌شد و خامنه‌ای را به عنوان رهبر ایدئولوژیک خود قبول دارند. سلاح‌هایی را که به نمایش گذاشته‌اند سلاح‌های روسی دوره شوروی سابق هستند. توسط حزب‌الله لبنان آموزش داده می‌شوند و با "کتائب سید الشهدا" ارتباط دارند. پایگاه اصلی آن‌ها دمشق می‌باشد و در جنگ‌های درعا و شرق سوریه و در حمله‌ به پایگاه‌های آمریکایی در تنف و البوکمال مشارکت داشته‌اند.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
ــ کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
ــ کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.
 • عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
  در گزارشی از جزئیات این رویارویی که توسط موسسه بروکینگز منتشر شده، "دو درور میچمان" و "یائل میزراهی" دو تحلیل گر این موسسه مدعی شده‌اند که پس از اینکه اسرائیل در نهایت برای اولین بار در تاریخ یک پایگاه ایرانی را در سوریه مورد هدف قرار داده است اکنون مسائل آرامتر شده و به نظر می‌رسد طرفین یعنی ایران و اسرائیل به روشنی پیام‌های همدیگر را دریافت کرده‌اند.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول
  عصر روز ٢٨ مرداد، کودتاچیان این روز را رستاخیز مردم می‌نامیدن و در تمامی ٢٥ سال پس از این روز حکومت پهلوی دوم و نیز رسانه‌های مربوط به آن کودتا را به عنوان روز "رستاخیز" تبلیغ کردند. پس از سقوط پهلوی دوم بلافاصله تحلیل‌گران سیاسی و تاریخی در ایران این موضوع را دوباره واکاوی کردند و اعلام نمودند آنچه در ٢٨ مرداد در سال ١٣٣٢رویداده، یک کودتا بوده و بعدها بر اساس اسناد تاریخی ثابت شد که این کودتا هم توسط یک دولت خارجی انجام پذیرفته است (٣). بعداز سقوط پهلوی دوم دیگر مساله رستاخیز بودن کودتا ٢٨ مرداد یک تحریف تاریخی محسوب میشود.
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.