• روزنامەی کوردستان
  • Agirî
  • بیری خوێندکار
  • لاوان
  • ژنان
  • کانال تیشک تی وی
  • نرگز
١٧ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٢۶ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است

میلادی: ٠٧-٠٣-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/١۶ - ١٧:۴٢ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
مصاحبه: شهرام میرزائی

حزب دمکرات کوردستان ایران در حالی شانزدهمین کنگره خود را برگزار کرد، که نه تنها ایران و خاورمیانه شاهد تغییر و تحولات گسترده‌ای بود بلکه این حزب نیز، از حدود دو سال پیش بعد از یک وقفه بیست ساله، مبارزات مسلحانه خود را به صورت گسترده و همه جانبه علیه فاشیسم حاکم بر ایران آغاز کرده است. این مرحله جدید از مبارزات در ادبیات سیاسی جنبش آزادیخواهی کوردستان به "راسان" یعنی خیزش دوباره معروف گردیده و دفاع مشروع مسلحانه، تنها بخشی کوچکی از این پارادایم نو کوردها می‌باشد و سیاسیون کورد در گفته‌ها و نوشته‌های خود بر این امر تاکید می‌کنند که در راسان، نقش اساسی نه بر عهده پیشمرگه بلکه نقش محوری را در شهرها و مبارزات شهری قرار داده‌اند.

در همین رابطه و برای بررسی هرچه بیشتر جوانب برگزاری کنگره شانزدهم حزب دمکرات کوردستان ایران، مصاحبه‌ای با رفیق "خالد درویژه" داشته‌ایم که متن کامل آن تقدیم خوانندگان عزیز "کوردستان" می‌شود.

در ابتدای گفتگوی‌مان از خالد درویژه پرسیدم ، کنگره شانزدهم حزب چه برنامه‌ها و مباحثی را در دستور کار خود داشت که در جواب این پرسش گفت:

چنانچه مستحضرید کنگره حزب عالیترین ارگان تصمیم‌گیری حزب است که بنابر قوانین موجود هر چهار سال یکبار برگزار می‌گردد. کنگره حزب، کار و فعالیت‌های ارگان‌ها و رهبری حزب را که مابین دو کنگره عالیترین مرجع اجرایی حزب است تحت عنوان گزارش کمیته مرکزی به کنگره که به شیوه مکتوب در بین اعضای کنگره توزیع می‌شود، مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهد. نقاط قوت و ضعف خط مشی و سیاست‌های پیروی شده را در تمامی ابعاد داخلی، منطقه‌ای، بین‌المللی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... را آنالیز کرده و متناسب با واقعیت‌های موجود خط مشی سیاسی، اهداف و برنامه‌های پیش رو را جهت اجرایی کردن به رهبری منتخب می‌سپارد، تا در چارچوب چنین سیاست‌هایی ، نقشه راه و مکانیزم‌های مورد نیاز ترسیم گشته، جامه عمل بپوشاند.

یکی دیگر از مواردی که در دستور کار کنگره قرار گرفت، بحث پیرامون طرحی بود که چارچوب کلی ساختار حزب را مد نظر قرار داشت. اهداف چنین طرحی را که بعد از مشارکت اعضای کنگره به تصویب رسید، در دسانترالیزه کردن ساختار حزب، تقسیم صلاحیت و وظایف ارگان‌ها و ایفای نقش بهتر اعضا، مشارکت دادن بیشتر زنان در سطوح سیاست‌گذاری و کارهای اجرایی و... می‌توان به وضوح مشاهده کرد، در واقع من هدف کلی چنین طرحی را فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب می‌دانم. همچنین کنگره حزب، پیش‌نویس برنامه و اساسنامه حزب را بعد از مشارکت اعضا و لحاظ کردن دید و نگرش آن‌ها نسبت به برنامه و اساسنامه، به تصویب رساند. در بخشی دیگر از فعالیت‌های کنگره، کمیسیون‌های مرتبط و ضروری جهت پاسخ به پیام‌های ارسال شده به کنگره، کمیسیون رسیدگی به شکایات و کمیسیون انتخابات را بنابر ضروریات موجود تشکیل داد تا اعضای آن بتوانند وظایف محوله را به نحو احسنت انجام دهند.

دستور کار آخر کنگره نیز انتخاب مسئول کل و اعضای مرکز سیاسی حزب بود که در پروسه‌ای کاملا دمکراتیک انتخاب شدند.

در ادامه سئوال اول از درویژه پرسیدم که راسان در کجای این مباحث و برنامه‌ها قرار داشت و موضع کنگره در قبال آن چه بود، که او با شرحی مفصل در جواب این پرسش گفت:

یکی از مباحثی که با آب و تاب بیشتری نسبت به سایر مباحث مورد استقبال و در عین حال بازخوانی و تحلیل اعضای کنگره واقع شد، مقوله راسان بود. اعضای کنگره علی‌رغم آگاهی از مشکلات و موانع فراوان پیش روی اجرایی کردن چنین فازی از مبارزات، لزوم تداوم "راسان روژهلات" کوردستان را جدی‌تر از چند سال اخیر در سر لوحه کار و فعالیت‌های رهبری منتخب قرار دادند.

برداشت‌های سطحی مخالفین حزب از راسان، انتقادات اعضا و هواداران، هزینه‌های انسانی حزب دمکرات، کمبود امکانات مالی و راه‌هایی تامین آن، لزوم تعمیم و گسترس راسان در جغرافیای وسیع‌تر، مشارکت دادن بیشتر دیگر احزاب کوردستان، فراگیر کردن و هم‌گرایی مبارزات، همه و همه مباحثی ضروری، مفید و سازنده‌یی بودند که از جانب اعضای کنگره در جهت تقویت و تداوم راسان مورد بحث و گفتگوی فشرده قرار گرفتند. در واقع باید متذکر شد که طرح ایجاد ارگانی مستقل به نام پیشمرگه در جهت اهتمام به چنین مقوله‌ای است.

در ادامه گفتگو با درویژه، به تغییر و تحولات آنی در ایران و منطقه پرداختم و از او پرسیدم، کنگره برای آنکه حزب را آماده پاسخگویی در مقابل تغییرات و تحولات منطقه، ایران و کوردستان کند چه مسیری را در پیش روی ما گذاشته است، که در جواب این سئوال متذکر شد:

مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است. آنچه در سطح بین‌المللی در حوزه حقوق افراد و ملیت‌ها نسبت به آن اجماع نظر وجود دارد و در منشور جهانی حقوق بشر و میثاق‌ها و الحاقیه‌های مربوطه بدان اشاره شده، محدوده فعالیت‌های حزب دمکرات را مشخص می‌کند. باید بگویم، متاسفانه چنین حقوقی، دادنی نیست بلکه گرفتنی‌ست، دادنی نیست بدین معنی که رژیم‌های غیرمردمی و دیکتاتوری چون جمهوری اسلامی، جهت ترویج و صادر کردن ایدئولوژی خرافه گونه‌اش، نه تنها چنین حقوق عامه‌پسند و جهانشمولی را برای آحاد مردم ضروری و مبرهن نمی‌داند بلکه آنرا دستاورد غرب و بهانه‌ای برای استیلا بر کشورهای منطقه منجمله ایران قلمداد می کند. بر اساس چنین بینشی‌ست که مطالبات بر حق مردم و ملیت‌های ایران به ویژه کوردها، با وحشیانه‌ترین متد پاسخ داده می‌شود.

اما نکته تاسف برانگیزتر، موضع نامسئولانه و بیشتر منفعت‌طلبانه کشورهایی‌ست که سنگ دفاع از حقوق بشر را به سینه می‌زنند و عملا در برابر چنین وحشیگری‌های رژیم جهل و فساد و خفقان، چشمان‌شان را از دیدن واقعیات می بندند. با علم به چنین واقعیاتی است که باید بگوئیم، باید تنها به خود و ملت‌مان متکی باشیم. چنین واقعیات تلخی‌ست که حزب دمکرات را به مثابه حزبی واقع‌بین، که سیاست‌هایش را منطبق با واقعیت‌های موجود اتخاذ می‌کند، وا می‌دارد تا برای آنکه جایگاه خود را در معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای مشخص و پیدا کند، به عاملی تاثیرگذار بدل شود. تاثیر گذاری را می‌توان از راه‌های تداوم راسان، تعمیم و فراگیر کردن مبارزات، اتحاد با نیروهای اپوزیسیون دمکرات و آزادیخواه و مترقی داخلی و خارجی، تعقیب کرد. چنین واقعیاتی سیاست کلی و نقشه راه آتی حزب را ترسیم کرده و بدون شک در جهت پراکتیزه کردن آن‌ها خواهد بود.

اما در ادامه این گفتگوی مفصل و فشرده به موضوعات حاد عملی-فکری در عمق خاک کوردستان نیز پرداختیم و از درویژه پرسیدم برای آنکه حزب نقش و حضور پر رنگ‌تری در مناطق به حاشیه رفته داشته باشد، به نظر شما چه راهکاری را باید در پیش گرفت و همچنین موضع کنگره در این رابطه چه بود، که او بصورت خلاصه در جواب این پرسش گفت:

در اینکه کرماشان، ایلام و لورستان پاره تن میهن هستند و از اهمیت استراتژیکی برخوردارند هیچ شکی وجود ندارد. تعیین محدوده جغرافیایی اقلیم کوردستان چنانچه در برنامه و اساسنامه حزب بدان اشاره شده مهر تائیدی بر چنین ادعایی است. از طرفی هم، عدم حضور فعال و چشمگیر حزب در چنین مناطقی واقعیت تلخی‌ست که نه به دلیل اهمیت ندادن حزب، بلکه بیشتر ناشی از اعمال سیاست‌های واگرایانه و آسیملاسیونی است که از طرف رژیم ضدخلقی جمهوری اسلامی در جهت تضعیف مبارزات ملی-دمکراتیک ملت کورد به کار گرفته می‌شود. در چارچوب علم به چنین خلاء است که کنگره، رهبری حزب را جهت بکارگیری راهکارهای متناسب و تقویت ارگان‌هایی که منجر به حضور فعال‌تر حزب در این مناطق باشد، واداشته است.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢٠ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ کنگره‌ی راسان روژهلات
ــ متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟