• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ مارس ٢٠١٨ میلادی - ٠۴ فروردین ١٣٩٧ خورشیدی  

تداوم اعتراضات دختران انقلاب، خامنه‌ای را به واکنش واداشت

میلادی: ٠٨-٠٣-٢٠١٨ - خورشیدی: ١٣٩۶/١٢/١٧ - ١٨:٠٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
تداوم اعتراضات دختران انقلاب، خامنه‌ای را به واکنش واداشت
کوردستان میدیا: رهبر رژیم ایران در اولین واکنش خود به اعتراضات دختران انقلاب، آن‌ها را فریب خورده و تلاش‌های معترضین را کوچک و حقیر توصیف کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه هفدهم اسفندماه، همزمان با روز جهانی زن در واکنش به برداشتن روسری و اعتراض به حجاب اجباری از سوی زنان ایران گفت: آن‌ همه هزینه، فکر و تبلیغات کردند که در نتیجه آن چند دختر فریب بخورند و در گوشه و کنار روسری از سر بردارند.

او اعتراضات علیه حجاب اجباری را کوچک و حقیر وصف کرد و هرگونه اعتراض علیه جمهوری اسلامی را ناشی از تحریک کشورهای غربی دانست و گفت: تبلیغات پرحجم دشمنان و هزینه‌های سرسام‌آور آنان برای اثرگذاری منفی بر مسأله حجاب و سیاه نشان دادن جمهوری اسلامی‌ست.

او بدون اشاره به فقر، بیکاری، فساد گسترده حکومتی، افزایش نابهنجاری‌‌های اجتماعی به کسانی که در درون حکومت از دختران انقلاب حمایت ضمنی کرده بودند، تاخت و گفت: آنچه بنده را حساس می‌کند، طرح مسأله حجاب اجباری از دهان برخی خواص است، در بین این افراد روزنامه‌نگار، روشنفکرنما و آخوند معمّم هم وجود دارد.

خامنه‌ای به فرمان‌های تروریستی و ضدبشری خمینی، بنیانگذار رژیم اسلامی ایران، اشاره کرد و گفت: امام مثل کوه در مقابل منتقدان ایستاد و گفت حجاب باید وجود داشته باشد. او بدون اشاره به وقایع تلخ و تجاوزات مکرر به آزادی و بدن زنان در جامعه اسلامی ایران، حجاب را وسیله‌ مصونیت زن دانست و دنیای غرب را مملو از فساد و بی‌بند و باری توصیف و آنرا ثمره نبود حجاب معرفی کرد.

اما نه تنها او بلکه هیچکدام از ایرانی‌ها، خفاش شب تهران و مرد عنکبوتی مشهد را فراموش نکرده‌اند که با تجاوز به ده‌ها زن و دختر، آن‌ها را کشته و جسدشان را در اسید می‌سوزاندند و یا تجاوز گروهی مردان "خمین‌شهر" اصفهان، که طی آن مردان مسلح اصفهانی با هجوم به یک جشن عروسی و به اسارت گرفتن مهمانان این جشن، در برابر دیدگان مردان حاضر در مراسم، به صورت گروهی برای چندین بار به زنان و دختران آنان تجاوز کردند.

در واقع هدف رژیم اسلامی ایران از اعمال قوانینی همچون حجاب اجباری نه ایجاد جوی مناسب برای فعالیت‌های زنان بلکه تنها در راستای کنترل هرچه بیشتر خودآگاه و ناخودآغاه جامعه و ایجاد جامعه‌ای تحقیر شده می‌باشد. حکومتی که خود در بازداشتگاه‌ها و زندان‌هایش به زنان و مردان تجاوز می‌کند-تجاوز جنسی به فعالین سیاسی در سال‌های ٦٠ و رویداد تلخ کهریزک- نمی‌تواند مدعی آن باشد که به فکر زنان و سلامت روانی آن‌هاست. در واقع در نظامی که زن، نصف مرد محسوب می‌شود چگونه می‌توان باور کرد سیاست‌هایش در راستای منافع زنان است.

بی‌شک، بر خلاف آنچکه خامنه‌ای بیان می‌کند نه تنها حرکات اعتراضی زنان علیه فاشیسم مذهبی و اجبار دینی، حقیر و کوچک نیست بلکه در تکمیل اعتراضات سراسری، کلیت جمهوری اسلامی ایران را به لرزه انداخته است.

گزارش: شهرام میرزائی
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧٢١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
ــ کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
ــ کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
ــ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
 • کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری کنگره راسان، کنگره تغییر و نوآوری
  نکته قابل توجه اینکه برای دمکراتیک‌تر شدن موسسات حزبی، مدیر کل از سوی کنگره انتخاب و در مقابل مرکز سیاسی و کنگره پاسخگو می‌باشد.
 • ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان ترویستم دولتی و حکومت ترور علیه کوردستان
  در واقع مقاومت مردمی کوردستان، قبل از فتوای جهاد خمینی با خشونت و تعصبات ناسیونالیسم ایرانی روبررو بود اما بعد از اعلام جهاد از طرف خمینی، کوردستان هدف ارعاب و خشونت گروه‌های متعصب مذهبی و قومی قرار گرفت.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  درست است که تلاش‌های ملت کورد برای احقاق حقوق اولیه‌شان به جایی نرسیده و خسارات سنگین جانی و مالی را هم متحمل شده‌اند اما سرکوب ملت کورد برای کشورهای ایران، ترکیه، عراق و سوریه هم بدون هزینه نبوده است. کشور ترکیه برای سرکوب کوردها هر سال بطور مستقیم میلیاردها دلار هزینه می‌کند و بطور غیرمستقیم هم در اثر جنگ و ناامنی لطمات اقتصادی زیادی را متحمل می‌شود و حتی مجبور است برای ساکت نگاه داشتن کشورهای قدرتمند و موثر جهان امتیازات سیاسی زیادی بدهد.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  این گروه و ابومهدی مهندس برای فعالیت‌های‌شان تا قبل از ٢٠١١ از سوی ایالات متحده به عنوان تروریست شناخته شده‌اند.
 • کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز کرکوک، کرماشان، عفرین، نوروز
  کوردستان در سالی که گذشت, شاهد وقایع متعدد تاریخی بود. وقایع تاریخی می‌توانند هم تلخ باشد و هم شیرین و نسبت به اهمیت آن، می‌تواند مقطعی از تاریخ را خلق کند و به نمادی از یک دوران تاریخی بدل شود.
 • خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است خالد درویژه در مصاحبه با کوردستان: به باور من هدف از تغییر ساختار حزب، فعال‌تر کردن ارگانیزاسیون حزب است
  مبانی فکری-عملی حزب دمکرات دستیابی، حفاظت و حراست از معیارها و ارزش‌های والای انسانی‌است.
 • پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق پروفایل گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران در سوریه و عراق
  بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، پروفایل کوتاهی از گروه‌های شیعه‌ی را که در عراق و سوریه، منافع جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کنند آماده کرده است با اینکه گزارش مذکور مختص به عراق و سوریه می‌باشد اما نشانه‌هایی از تحرکات متشابه ایران در بحرین و یمن نیز وجود دارد.
 • بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟ بازنده مساله کورد و کوردستان کیست؟
  کشورهای نام برده باید این واقعیت را قبول کنند که سرکوب و استعمار ملت کورد به قیمت استعمار و سوءاستفاده قدرت‌های جهانی از آنان است و در واقع نفعی از ظلم بر ملت کورد عاید و نصیب آنان نخواهد شد.
 • متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب متن کامل سخنان مصطفی هجری، مسئول کل حزب دمکرات کوردستان ایران، در جشن اختتامیه کنگره شانزدهم حزب
  باید این نکته را هم اضافه کنم که با توجه به ضرورت همکاری و کار مشترک با احزاب کوردستان ایران و اپوزیسیون ایرانی، کنگره تمام موانع موجود را رفع کرده و مرکز سیاسی را مختار کرده که هر وقت لازم دانست با این جناح‌ها ارتباط برقرار کند، فعالیت مشرک داشته باشد و در نهایت به ایجاد جبهه برای وسیع‌تر کردن دامنه مبارزه در کوردستان، دست یابد.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
  در بخش اول اشاره‌ی گذرا به ریشه خوانش اندیشه‌های سیاسی غرب در جامعه ایران کردم، اهمیت بررسی تاریخی ترمینولوژی در حوزه سیاست در این است که این موضوع می‌تواند درک خواست گروه‌های اجتماعی و سیاسی را به مراتب آسان‌تر نماید.
 • کنگره‌ی راسان روژهلات کنگره‌ی راسان روژهلات
  شرایط زمانی کنگره "راسان روژهلات"، به ویژه بعد از نابودی تهدید داعش و سربرآوردن تهدید جدید تحت لوای حشد شعبی و رویدادهای بعد از سقوط کرکوک و هجوم ترکیه به عفرین و دعوت نیروهای رژیم اسد به عفرین و چندین رویداد مهم دیگر که هر کدام به تنهایی نیازمند تحلیل و تفسیر جداگانه‌ای هستند و بر آن هستیم که در آینده بیشتر به این موضوعات بپردازیم.
 • عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی عملیات ‌هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
  در گزارشی از جزئیات این رویارویی که توسط موسسه بروکینگز منتشر شده، "دو درور میچمان" و "یائل میزراهی" دو تحلیل گر این موسسه مدعی شده‌اند که پس از اینکه اسرائیل در نهایت برای اولین بار در تاریخ یک پایگاه ایرانی را در سوریه مورد هدف قرار داده است اکنون مسائل آرامتر شده و به نظر می‌رسد طرفین یعنی ایران و اسرائیل به روشنی پیام‌های همدیگر را دریافت کرده‌اند.
 • گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل بخش اول
  عصر روز ٢٨ مرداد، کودتاچیان این روز را رستاخیز مردم می‌نامیدن و در تمامی ٢٥ سال پس از این روز حکومت پهلوی دوم و نیز رسانه‌های مربوط به آن کودتا را به عنوان روز "رستاخیز" تبلیغ کردند. پس از سقوط پهلوی دوم بلافاصله تحلیل‌گران سیاسی و تاریخی در ایران این موضوع را دوباره واکاوی کردند و اعلام نمودند آنچه در ٢٨ مرداد در سال ١٣٣٢رویداده، یک کودتا بوده و بعدها بر اساس اسناد تاریخی ثابت شد که این کودتا هم توسط یک دولت خارجی انجام پذیرفته است (٣). بعداز سقوط پهلوی دوم دیگر مساله رستاخیز بودن کودتا ٢٨ مرداد یک تحریف تاریخی محسوب میشود.
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.