• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ فوریه ٢٠١٨ میلادی - ٠۵ اسفند ١٣٩۶ خورشیدی  

مصطفی هجری خواستار منطقه پرواز ممنوع برای کردستان ایران است

میلادی: ٠۶-٠۴-٢٠١٢ - خورشیدی: ١٣٩١/٠١/١٧ - ٠٢:١۵ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
مصطفی هجری خواستار منطقه پرواز ممنوع برای کردستان ایران است
ن: Gary Kent
ترجمه از انگلیسی: رضا فتح‎الله‎نژاد
ترجمه از کردی: کوردستان


آیا ما قطعه‎ای سرنوشت‎ساز از پازل چگونگی مواجه‎شدن با ایران را گم
کرده‎ایم؟ مسئله میان موافقان و مخالفان حمله نظامی و آنهایی که معتقدند که دفاع در برابر ایرانی اتمی ممکن یا غیرممکن است، در جریان می‎باشد. هنوز ما به طور یقیین توانایی درک وضعیت و قدرت نیروی مردمی ایران در این معادله پیچیده را نداریم.

در این روزها دیداری با مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران داشتیم. او بعد از سقوط رژیم شاه به عنوان نماینده مجلس انتخاب شد، ولی بعد از آن مجبور شد که ایران را ترک کند و در کردستان عراق مستقر شود.

هجری بر این نکته تأکید دارد که رفورم در جمهوری اسلامی غیرممکن است. انتخابات اخیر این امر را اثبات نمود. رژیم به منظور تبلیغات و برای
نشان‎دادن مشروعیت مردمی از انتخابات استفاده می‎کند. هر چه باشد، از آنجا که انتخابات در ایران نه آزادانه و نه عادلانه است، یقیناً این نمونه‎ای
است دال بر این‎که رژیم در حال حاضر از آن مشروعیت برخوردار نیست. اگر این رژیم اسلامی از حمایت اکثریت برخوردار می‎بود، اجازه برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه را می‎داد.

جنبش سبز طرفدارانش را برای تلاش در راستای بازگرداندن قطار انقلاب بر روی ریل اصلی تشویق می‎کرد تا اینکه جنبشی انقلابی باشد. مصطفی هجری این را علتی برای ناتوانی این جنبش در به حرکت درآوردن اکثریت مردم و بقاء خودشان می‎داند، اکثریت مردم ایران از این رژیم بیزار بوده و خواهان تغییراتی اساسی هستند.

یقیین دارم که ما این کار را انجام خواهیم داد، به نوعی که بعد از ایجاد
فشار و تبلیغات مداوم، مردم ایرام تبدیل به مردمی سرفراز و آزاد شده و به
شدت دوست و حامی غرب می‎شوند و از راه ایجاد ارتباط با جهان خارج، در آرزوی جبران فرصت‎های از دست رفته خواهند بود.
هجری همچنین معتقد است که در داخل حاکمیت رژیم شکاف ایجاد شده است، این یک تئوکراسی فرقه‎ای است که به هیچ وجه اکثریت مردم را نمایندگی نمی‎کند.

هجری به من گفت که حزب متبوعش با نهادهایی کار می‎کند که ملیتهای عرب، بلوچ، آذری و ترکهای ایران را نمایندگی می‎کنند. در سال 2005 آنها با هدف ایجاد اتحاد و هم‎پیمانی در رابطه با مسئله بنیان‎نهادن ایرانی دمکراتیک، سکولار و فدرال در آینده، کنگره‎ی ملتهای ایران فدرال را تأسیس کردند. آنها تلاش‎هایشان را برای نزدیک‎شدن به فارسها افزایش داده‎اند و در این زمینه و طی دو سال گذشته گامهای مهمی را برداشته‎اند.

تأکید غرب بر روی تسلیحات اتمی قابل درک است. نگرانی‎هایی جدی وجود دارد که این رژیم تئوکراتیک به درکی عقلانی از این‎که در نتیجه چنین جنگی دوطرف از بین خواهند رفت، اهمیت ندهد و نمی‎توان تهدیدات آنها علیه اسرائیل را به آسانی نادیده گرفت. علاوه بر این، ایرانی اتمی ریسکی است برای ایجاد رقابتی نظامی که می‎توان در عربستان سعودی، ترکیه و مصر مشاهده نمود که مسیر اتمی‎شدن را پیش گیرند. بر همین منوال، نگرانی در مورد این سناریو وجود دارد که رژیم مجهز به سلاح اتمی در تهران که در پی هژمونی منطقه‎ای است، بیش از این سرکش شده و حمایتش را از تروریسم بین‎الملل بیشتر کند و سبب ایجاد ناآرامی بیشتر درخاورمیانه‎ی ناآرام شود.

در همین‎حال، توجه به تسلیحات اتمی بدون درنظرگرفتن جنایات رژیم در
زمینه‎های حقوق بشر و حقوق زنان، باعث می‎شود که ایرانیها این‎گونه
بیاندیشند که ما به آنها اهمیت نمی‎دهیم.

تاکنون و در نهایت نیز بهترین راه حل برای رهایی از دست این رژیم در ایران،
گزینه‎ی نیروی مردمی است. سئوال بعدی این است که چگونه این کار را باید کرد؟
کردهای ایرانی از دولت ما و دیگر دولتها می‎خواهند که قاطعانه از جنبش
دمکراتیک ایرانیها حمایت سیاسی نمایند. هجری امیدوار است که چنین اقدامی این رژیم تضعیف‎شده را تا پرتگاه سقوط ببرد. او احتمال و ضرورت کمک به اپوزیسیون به صورت مستقیم را نادیده نمی‎گیرد. هجری معتقد است که با احتمال روی‎دادن خیزشی مردمی، ایجاد پناهگاهی امن و منطقه‎ی پرواز ممنوع در کردستان ایران حداقل می‎تواند برای سازماندهی نیروها با هدف سرنگونی رژیم و بنیان‎نهادن ایرانی فدرال و دمکراتیک یاری‎دهنده باشد. او خاطرنشان می‎کند که چنین مدلی به صورت موفقیت‎آمیز کردهای عراق را از ژینوساید در امان داشته و این توانایی را به آنها بخشیده است که یک سیستم منطقه‎ای پلورال و موفق در منطقه بنیان نهند.

در سالهای 1980 و 1990، کردهای ایران مبارزات مسلحانه‎ای را با حمایت
نیرومند مردمی، ولی پشتیبانی ضعیف جامعه جهانی به راه انداختند. رژیم ایران سبوعانه این خیزش مردمی را سرکوب کرد، ده‎ها هزار نفر از مردم بی‎گناه و ده‎ها هزار مبارز کرد را کشت و دو تن از رهبران پیشین (حزب دمکرات) را در خاک اروپا ترور کرد.

ما بایستی با هوشیاری هرچه تمام‎تر به سخنان کسانی همچون مصطفی هجری گوش بسپاریم. در پایان، انقلابی اساسی بهترین گزینه است. ما باید هم‎اکنون با دوستانمان کار کنیم.
منبع: Progresssonline.org.uk
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٧١٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ گذر از جمهوری اسلامی علل و عوامل
ــ مساله‌ی رفراندوم
ــ عملیات هواپیماهای اسرائیلی در سوریه و تفسیرهای پیرامونی
ــ کوردستان سرودی بر تارک آفرینش
 • مساله‌ی رفراندوم مساله‌ی رفراندوم
  رفراندوم دمکراتیک و واقعی بعد از سقوط جمهوری اسلامی و نوشتن قانونی اساسی بر مبنای پرنسیپ‌های دمکراسی و زندگی آزاد و برابرهمه ملیت‌های ایران انجام می‌شود که در چنین رفراندومی این قانون به رای گذاشته خوهد شد و به معیاری برای با هم زیستن بدل می‌گردد نه وسیله‌ای برای مقدس کردن وهم‌ها و شمشیر کشتار مردم.
 • دکتر پرویز رحیم در گفتگو با \ دکتر پرویز رحیم در گفتگو با "کوردستان": احزاب کوردستان اگر نتوانند ساختاری منسجم برای فعالیت‌های خود ایجاد کنند و بر مشکلات درون‌سازمانی فائق آیند، قدرت جذب نیرو و جلب حمایت‌های بین‌المللی را از دست می‌دهند
  سرزمین ما طی ادوار مختلف تاریخی شاهد رویدادهای متعددی بوده اما شاید هیچ مقطعی همچون دو دهه‌‌ی آغازین قرن بیست‌ویکم، برای این خاک و بوم مملو از تحولات و رویدادهای سریع و سرنوشت‌ساز نبوده باشد. اما از آن رویی که ما -بیرون راندگان تاریخ- کاری جز نظاره کردن نداشته‌ایم، تمام این وقایع بدون حضور ما و با تاثیر بر حال و آینده‌مان شکل گرفت.
 • راسان و پیشمرگه راسان و پیشمرگه
  این یک حقیقت تلخ است که حکومت‌های اشغالگر حاکم بر کوردستان توانسته‌اند، نوع مبارزه و مقاومت را بر ما تحمیل می‌کنند، به ویژه رژیم ولایت فقیه در تهران که تنها از زبان زور و تهدید و خشونت پیروی می‌کند.
 • کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم کریم پرویزی در مصاحبه با Tishk TV: آینده عدالت محورانه و دمکراتیک برای تمامی ملیت‌های ایران زمانی محقق خواهد شد که خواست‌های یکدیگر را محترم و به رسمیت بشماریم
  در روزهای آغازین اعتراضات ملیت‌های ایران علیه رژیم فاشیستی-مذهبی ایران، Tishk TV طی برنامه‌ای اختصاصی میزبان رفیق مبارز، کریم پرویزی، از اعضای دفتر سیاسی حزب دمکرات کوردستان ایران بود، تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری این اعتراضات و بررسی موضع احزاب کوردستانی به ویژه حزب دمکرات کوردستان ایران بپردازد. در همین راستا متن کامل این مصاحبه در سطور زیر تقدیم حضور خوانندگان "کوردستان" می‌شود.
 • راسان و تغییر راسان و تغییر
  مقطع راسان، یا پیوند دادن مبارزات شاخ و شار، فارغ از رگه‌های تاریخی آن، نوعی تجربه‌ی جدیدی‌ست که طی آن روابط و پیوندهای بخش‌های مختلف جامعه‌ای مبارز و حق‌طلب را بازتعریف و وظایف را دوباره تقسیم می‌کند. در این مقطع، دیدگاه‌ها وسیع‌تر و وظایف بازتعریف می‌شوند و جامعه با تمام اقشار و طبقات‌اش، نقش و وظایف و امیدهای‌شان، تعریف و سازمان داده می‌شوند.
 • جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه جمال جوانمیری در مصاحبه با کوردستان میدیا: سرچشمه‌های این حماسه چیزی نیست جز کورد بودن و انسجام ملی کوردها در برابر وقایع سیاسی و حتا طبیعی در منطقه
  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با جمال جوانمیری فعال سیاسی کورد اهل کرماشان که در این روزها ساکن نروژ می‌باشد. متن کامل این مصاحبه تقدیم خوانندگان روزنامه‌ی کوردستان می‌شود.
 • فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند فریاد راسان ملت‌ها را نمی‌شنوند
  رژیم اسلامی حاکم بر ایران و سران آن، به دلیل تحریفات بی‌حد و مرز و غرق شدن در باتلاق اعمال و تبلیغات ضدبشری و کذب‌شان، فریاد آزادیخواهی ملت‌ها را نمی‌شنوند.
 • کرماشان در پناه بی‌پناهی کرماشان در پناه بی‌پناهی
  این شرایط در حالی وخیم‌تر می‌شود که احسن علوی، دیگر نماینده‌ی رژیم در مجلس در این رابطه اظهار داشته بود: در ساخت کانکس‌ها هیچ اصل مهندسی رعایت نشده و متاسفانه نهادهای و سازمان‌های مسئول به جای انجام وظیفه، مشغول بازی کردن با جان مردم هستند و تحت لوای کمک‌رسانی، در تلاش برای دزدی بیشتر هستند.
 • دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان دکتر قاسملو و جنبش راسیونالیسم سیاسی در کوردستان
  تلاش‌های دکتر قاسملو برای تثبیت سوسیالسم دمکراتیک به مانند سیستمی فکری در جنبش کوردستان، تحول و نقطه عطفی محسوب می‌شود که می‌توان آنرا "راسیونالیسم سیاسی در کوردستان" نامید.
 • پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان پیام کمیسیون سیاسی-نظامی حزب دمکرات کوردستان ایران به مناسبت ٢٦ آذر، روز پیشمرگه کوردستان
  امروز، ٢٦ آذر در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه‌ی ملت کورد روزی مهم و نقطه عطفی تاریخی محسوب می‌شود. هفتادودو سال پیش در چنین روزی، یعنی در ٢٦ آذر ١٣٢٤ شمسی، مردم به خروش آمده‌ی مهاباد، برای از میان بردن سازمان‌ها و نهادهای سرکوبگر حکومت به شهربانی شهر هجوم بردند و پرچم کوردستان را بر بالای آن برافراشتند.
 • یلدا و راسان یلدا و راسان
  سرود نو راسان، از فرهنگ و دیدگاه کورد و نیز دنیای فکری-عملی قاسملوی رهبر سرچشمه می‌گیرد و ناخوداگاه جامعه را به تپش وا می‌دارد و به همین خاطر است که دل خلق با دل راسانیان می‌تپد.
 • فلسفه‌ی \ فلسفه‌ی "حق" و تمامیت ارضی
  آشکار است که این جستار در شرایطی منتشر می‌شود که در روزهای پایانی آبان‌ماه ١٣٩٦ شمسی، در آلمان، تعدادی از احزاب متعلق به ملیت‌های تحت ستم و همچنین ملت حاکم، شورایی تحت عنوان "شورای دمکراسی‌خواهی در ایران" را تشکیل دادند.
 • زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول زلزلە، سنبلی برای اتحاد ملی و بهانەای برای به چپاول
  این وظیفه انسانی و قانونی، که رژیم اسلامی ایران در مناطق کوردستان، خود را در برابر آن مسئول نمی‌داند، از سیاست‌ها و ایدئولوژی‌هایی سرچشمه می‌گیرد که این رژیم در مورد ملت کورد، در راس برنامه‌های خود قرار داده و این داستان و غرض‌ورزی‌ها دولتمردان جمهوری اسلامی ریشه‌ای تاریخی و باوری سرکوبگرایانه دارد که با ژرف‌نگری تاریخی و سیاسی ابعاد آن کشف و ظاهر می‌شوند.
 • سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان سرمایه‌گذاری فاشیستی و پس‌لرزه‌های زلزله‌ی کرماشان
  اما عمق فاجعه و از آن بدتر سیاست‌های حکومت در عدم کمک‌رسانی تعمدی به آسیب‌دیده‌گان و نیز ممانعت از رسیدن کمک‌های مردمی به دست آنان، دولت حسن روحانی را بر آن داشت تا فضایی کاملا امنیتی و سرکوبگرانه در مناطق مذکور ایجاد کند. در همین رابطه دادستان کرماشان به بهانه‌ی مدیریت بحران، در سرپل ذهاب حکومت نظامی اعلام کرد.