" />

 • روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۵ اکتبر ٢٠١۶ میلادی - ٠۴ آبان ١٣٩۵ خورشیدی  

اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران

میلادی: ١۵-٠٩-٢٠١٣ - خورشیدی: ١٣٩٢/٠۶/٢۴ - ١٠:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران
کوردستان میدیا: دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، طی اطلاعیه‌ای در رابطه با اتهامات جدید مسئولین امنیتی رژیم اسلامی ایران علیه "محمدصدیق کبودوند"، هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید.


نسخه‌ای از این اطلاعیه که به وب‎سایت کُردستان میدیا رسیده است عیناً در پی می‌آید:

اطلاعیه:

مقام‌های امنیتی به رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان اطلاع داده‌اند که اتهامات جدیدی با احکام متفاوت برای ایشان در راه است که به زودی به وی ابلاغ می‌شود.


با توجه به مسئولیت عالی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی، محمدصدیق کبودوند در نامه‌ای خطاب به ایشان توقف نقض حقوق بشر در ایران را خواستار شدند و در نامه دیگری، آیت‌الله صادق لاریجانی را به احترام  به اصول حقوق بشر فرا خوانده است، مقامات امنیتی گفته‌اند پاسخ‌خواستن از ولی فقیه و رهبری در مورد نقض حقوق بشر، نقض خط قرمز نظام بوده است.


رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان پیش از این نیز نامه‎های مشابهی به رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی نوشته که برخی از آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و سایر سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر و انعکاس یافته است.


دیگر اتهامات وارده از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی، شامل برخی نامه‌ها به احزاب و رهبران کُرد در سوریه و ترکیه، بیانیه‌هایی مانند محکومیت تروریسم دولتی، که متاسفانه با عناوینی چون دعوت از کُردها به اتحاد با شورشیان برای مبارزه با دولت بشار اسد، دعوت و مصالحه با دولت ترکیه، نامه‌نگاری به گروه‌های مسلح و جدایی‌طلب، دعوت و تشویق به خودمختاری و فدرالیسم‌خواهی از جمله اتهامات مطرح و موضوع پرونده‌های در جریان است.


کبودوند نوشتن نامه در بیان نقض حقوق بشر، نامه‌نگاری به هر شخص دیگر از جمله مسئولین دولتی، رهبران احزاب و سازمان‌های سیاسی و اجتماعی و ارسال پیام و بیانیه را حق قانونی و شهروندی و از وظایف اخلاقی و انسانی خود می داند و اظهار می‌دارد:


"رهبر عالی جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون اساسی موجود با دیگر شهروندان برابر است اما به لحاظ مسئولیتی که برعهده گرفته است باید در برابر نقض حقوق بشر در کشور در مقابل همه شهروندان و همه مردم ایران پاسخگو باشد و پرسش و پاسخ خواستن از وی جرم نیست و نباید جرم محسوب شود".


دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، با عنایت به مراتب مطروحه مورد نظر آقای کبودوند هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید و خواهان پایان‌دادن به این گونه تهدیدات می‌باشد.


دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

شهریورماه ١٣٩٢ برابر با سپتامبر ٢٠١٣
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٨٧ در این شمارە می‌خوانید:

ــ در جواب چریک‌های فدایی خلق ایران
ــ راسان و صف‌بندیها!
ــ کاوه آهنگری در گفتگو با کوردستان
ــ متن سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب در پارلمان اروپا
 • راسان و صف‌بندی‌ها! راسان و صف‌بندی‌ها!
  حضور و کنش نیروهای پیشمرگ و تقابل آنها با نیروهای نظامی رژیم‌های حاکم، نویدبخش طلوع آزادی و گسترانیدن شور و شعف در بین جامعه‌ی كردی است، از آن جهت که سالهاست كردها پناه و امید خویش را پیشمرگان و گفتمانی می‌دانند که پیشمرگ را پیشاهنگ آزادیخواهی معرفی می‌کند.
 • در جواب چریک‌های فدایی خلق ایران در جواب چریک‌های فدایی خلق ایران
  این سازمان از طریق دیگر، اما با همان هدف سازمان‌ها و جریانات دیگر می‌خواهد خیزش دوباره‌ی‌ حزب دمکرات را وابسته‌ و بی‌معنی جلوه‌ بدهد، در این رابطه‌ می‌گوید که‌: "آن مبارزه‌ی مسلحانه‌ای، مترقی، قابل تأیید و پشتیبانی است که در جهت بسیج توده‌های محروم و خلق‌های تحت ستم به منظور سازمان دادن یک انقلاب اجتماعی علیه دشمنان مردم، یعنی امپریالیسم و وابستگانش جریان یابد".
 • کاوه آهنگری در گفتگو با کوردستان: کورد و کوردستانی بودن و ماندن زاگروس جنوبی، برای حزب دمکرات حیاتی و غیر قابل چشم‌پوشی است کاوه آهنگری در گفتگو با کوردستان: کورد و کوردستانی بودن و ماندن زاگروس جنوبی، برای حزب دمکرات حیاتی و غیر قابل چشم‌پوشی است
  مردم این منطقه دارای رنج و محنت خاص و شبانه‌روز با آلام ویژه و عمیقی دست و پنجه نرم میکنند. وضعیت زن ایلامی، پروژه‌ی انفال سفید (معتاد کردن جوانان کرد) در کرماشان، برنامه‌های کم و بیش موفق هویت‌زدایی از لورستان و کرماشان و چندین بحران جدی دیگر، تصویری روشن از یک فاجعه‌ی تراژیک قرن بیستویکمی است که ما در میهنمان شاهد آن هستیم.
 • سرزمین سوخته سرزمین سوخته
  جمهوری اسلامی ایران با اندیشه‌ی ولایت فقیه و به طمع صدور ایدئولوژی‌اش و با تعریف تهدیدات علیه حاکمیت خویش، می‌خواهد سیمای دیگری به منطقه بدهد.
 • لرها کیستند و لرستان کجاست؟ لرها کیستند و لرستان کجاست؟
  لباس و پوشش زنان لر، طبق جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و از طرف دیگر بر اساس سن، متفاوت بوده‌ و به‌ علت سیستم عشیره‌ای و طایفه‌ای، برخی از طوائف و خانواده‌های به‌نام آنها، لباس‌های مخصوص به‌ خود را دارند و این تفاوت در میان زنان چشمگیرتر است.
 • زاگرس، بلوط، پیشمرگه زاگرس، بلوط، پیشمرگه
  وقتی از امپراطور شعر جهان پرسیدند کردستان کجاست، خیلی ساده جواب داد: "از جایی که بلوط آغاز می‌شود تا آنجا که بلوط به پایان می‌رسد". نگاهی به جغرافیای کردستان از شمالی‌ترین نقطه‌ی زاگرس تا جنوبی‌ترین نقطه‌ی آن مسلم بودن این گزاره را به ما نشان می‌دهد.
 • بررسی راسان از دریچه‌ی یک خبر بررسی راسان از دریچه‌ی یک خبر
  کمتر از یک ساعت پس از آن، رهبری حزب دمکرات کردستان ایران این خبر را قویاً تکذیب نمود، لیکن این خبر علیرغم ساختگی بودن آن، انعکاس وسیعی در رسانه‌های داخلی ایران و کردستان به دنبال داشت.
 • مبارزه غیرخشونت‌آمیز و وضعیت ایران مبارزه غیرخشونت‌آمیز و وضعیت ایران
  در آفریقای جنوبی، ماندلا خود را وقف رهایی ملتش کرد و تا رسیدن به آرمان خویش، دست از تلاش بر نداشت و نام خود را در زمره‌ی جاویدنامان تاریخ مبارزات خشونت‌پرهیز ثبت نمود. در این کشور دست کم این فرصت فراهم بود که بتوانند با تحمل زجر فراوان و تلاش و کوشش، فعاليت سياسي را ادامه داده و از آینده‌ای روشن برخوردار شوند و خواست‌هایشان برآورده گردد.
 • جمهوری اسلامی خواهان چگونه اقلیم کردستانی است؟ جمهوری اسلامی خواهان چگونه اقلیم کردستانی است؟
  با پاسخگویی به این سؤال می‌توان اقدامات مربوطه و پیامدهای چنین سیاستی را توضیح داد. آنگاه، مردم و گروه‌های سیاسی کردستان بهتر می‌توانند تأمل مجددی بر چگونگی برقراری رابطه و دریافت همکاری‌های گوناگون از رژیم ایران، داشته باشند.
 • جنگ روانی جنگ روانی
  جنگی که از لحاظ سیاسی و تبلیغی، به ویژه توسط جمهوری اعدام اسلامی انجام می‌گیرد، هدف از آن همانا درهم شکستن اراده‌ی ملت کرد است و آحاد مبارز جامعه‌ی کردستان، بایستی مراقب این جنگ ضد بشری باشند.
 • محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: حزب ما بر احترام متقابل، منافع مشترک و ملی و اصل استقلال در تصمیم‌گیری سیاسی تأکید می‌نماید محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: حزب ما بر احترام متقابل، منافع مشترک و ملی و اصل استقلال در تصمیم‌گیری سیاسی تأکید می‌نماید
  مهمتر از همه، آن پایگاه مردمی است که حزب دمکرات در جامعه‌ی کردستان و در میان آزادیخواهان ایران از آن برخوردار است، می‌توانم بگویم که اینها مجموعه نکات مثبتی است که در این حرکت ما دیده شده و می‌شود.
 • جنگ برای جنگ جنگ برای جنگ
  جامعه‌شناسان اگر در علل و عواقب جنگ با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته باشند ولی در این اصل که "جنگ پدیده‌ای طبیعی است" باهم اتفاق‌نظر دارند. نتایج جنگ نیز آنان(جامعه‌شناسان) را در دو جبهه قرار داده؛ نظریات خوشبیانه که جنگ را زاده‌ی ساختار اجتماعی می‌دانند و بایستی دگرگون شود و نیز نظریات بدبینانه که جنگ را ابدی و مفیدی می‌دانند.
 • جاودانگی دکتر صادق شرفکندی و رسوایی ادامه‌دار رژیم خمینی جاودانگی دکتر صادق شرفکندی و رسوایی ادامه‌دار رژیم خمینی
  سال ١٩٩٢ ماشین قاره‌پیمای ترور حکومت جمهوری اسلامی جنایت‌پیشه که تجارب زیادی را از کشتار دگراندیشان و فعالان سیاسی کسب کرده بود، بی محابا ردپای دکتر شرفکندی را دنبال می‌کرد. تروریست‌ها چنان پیش‌بینی می‌کردند که به سهولت خواهند توانست آثار این جنایت را پشت سر گذاشته و در میان لایه‌های سودای بازرگانی بین‌المللی حل و فصلش کنند. اما همان گونه که دیده شد، تمام پیشگویی‌ها به گونه‌ای دیگر رقم خوردند.
 • از جنگ نیابتی تا احتمال جنگ مستقیم ایران و عربستان از جنگ نیابتی تا احتمال جنگ مستقیم ایران و عربستان
  افزایش این تنش‌ها بود كه‌ در هفته‌های اخیر سبب قطع کامل مناسبات سیاسی بین دو كشور شد. با توجه‌ به‌ بحرانیتر شدن اوضاع منطقه‌ و استیلاخواهی و هژمونی‌طلبی مذهبی، چه‌ بسا كه‌ در آینده‌ای نه‌ چندان دور دو کشور منافع سیاسی و اقتصادی همدیگر را نیز هدف قرار دهند و در نهایت به‌ جنگی بزرگ در خاورمیانه‌ دامن بزنند.