" />

 • روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢۴ جولای ٢٠١۶ میلادی - ٠٣ مرداد ١٣٩۵ خورشیدی  

اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران

میلادی: ١۵-٠٩-٢٠١٣ - خورشیدی: ١٣٩٢/٠۶/٢۴ - ١٠:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران
کوردستان میدیا: دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، طی اطلاعیه‌ای در رابطه با اتهامات جدید مسئولین امنیتی رژیم اسلامی ایران علیه "محمدصدیق کبودوند"، هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید.


نسخه‌ای از این اطلاعیه که به وب‎سایت کُردستان میدیا رسیده است عیناً در پی می‌آید:

اطلاعیه:

مقام‌های امنیتی به رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان اطلاع داده‌اند که اتهامات جدیدی با احکام متفاوت برای ایشان در راه است که به زودی به وی ابلاغ می‌شود.


با توجه به مسئولیت عالی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی، محمدصدیق کبودوند در نامه‌ای خطاب به ایشان توقف نقض حقوق بشر در ایران را خواستار شدند و در نامه دیگری، آیت‌الله صادق لاریجانی را به احترام  به اصول حقوق بشر فرا خوانده است، مقامات امنیتی گفته‌اند پاسخ‌خواستن از ولی فقیه و رهبری در مورد نقض حقوق بشر، نقض خط قرمز نظام بوده است.


رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان پیش از این نیز نامه‎های مشابهی به رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی نوشته که برخی از آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و سایر سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر و انعکاس یافته است.


دیگر اتهامات وارده از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی، شامل برخی نامه‌ها به احزاب و رهبران کُرد در سوریه و ترکیه، بیانیه‌هایی مانند محکومیت تروریسم دولتی، که متاسفانه با عناوینی چون دعوت از کُردها به اتحاد با شورشیان برای مبارزه با دولت بشار اسد، دعوت و مصالحه با دولت ترکیه، نامه‌نگاری به گروه‌های مسلح و جدایی‌طلب، دعوت و تشویق به خودمختاری و فدرالیسم‌خواهی از جمله اتهامات مطرح و موضوع پرونده‌های در جریان است.


کبودوند نوشتن نامه در بیان نقض حقوق بشر، نامه‌نگاری به هر شخص دیگر از جمله مسئولین دولتی، رهبران احزاب و سازمان‌های سیاسی و اجتماعی و ارسال پیام و بیانیه را حق قانونی و شهروندی و از وظایف اخلاقی و انسانی خود می داند و اظهار می‌دارد:


"رهبر عالی جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون اساسی موجود با دیگر شهروندان برابر است اما به لحاظ مسئولیتی که برعهده گرفته است باید در برابر نقض حقوق بشر در کشور در مقابل همه شهروندان و همه مردم ایران پاسخگو باشد و پرسش و پاسخ خواستن از وی جرم نیست و نباید جرم محسوب شود".


دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، با عنایت به مراتب مطروحه مورد نظر آقای کبودوند هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید و خواهان پایان‌دادن به این گونه تهدیدات می‌باشد.


دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

شهریورماه ١٣٩٢ برابر با سپتامبر ٢٠١٣
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٨١ در این شمارە می‌خوانید:

ــ ایران، دیکتاتوری داخلی و بی‌ثباتی خارجی
ــ کودتاهای ترکیه و مسأله‌ی کرد
ــ کرماشان، دمکرات، آینده
ــ در حاشیه بیانیه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
 • در حاشیه‌ بیانیه‌ سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) در حاشیه‌ بیانیه‌ سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
  اخیرا سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) در رابطه‌ با درگیری‌های مسلحانه‌ میان نیروهای پیشمرگه‌ی‌ حزب دمکرات کردستان ایران و مزدوران سپاه‌ پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه‌ای صادر کرده‌ است. این سازمان در بیانیه‌ی خود‌ حضور مسلحانه‌ی‌ حزب دمکرات را در خاک کردستان زیر سؤال برده‌ و با طرح چندین پرسش هدف خود را از صدور بیانیه‌ روشن کرده‌ است!
 • کودتاهای ترکیه‌ و مسأله‌ی‌‌ کرد کودتاهای ترکیه‌ و مسأله‌ی‌‌ کرد
  کودتا همیشه‌ تغییراتی را با خود به‌ همراه‌ می‌آورد. در ترکیه‌ که‌ مسأله‌‌ای به‌ اسم مسأله‌ی‌‌ کرد موجود است، همیشه‌ کودتا تغییر سیاست دولت را در قبال جنبش کرد به‌ همراه‌ داشته‌ است. در این مطلب چگونگی برخورد با مسأله‌‌ کرد در پیش و پس از کودتاهای ترکیه‌ مورد بحث قرار می‌گیرد.
 • ایران، دیکتاتوری داخلی و بی‌ثباتی خارجی ایران، دیکتاتوری داخلی و بی‌ثباتی خارجی
  حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا) که بیش از ٧٠ سال مبارزه و تجربه‌ی سیاسی را در کارنامه‌ی خویش دارد، اخیراً برای تحقق استراتژی دمکراسی و حق تعیین سرنوشت برای ملت کرد در ایران دست به مبارزه‌ی نوینی زده است.
 • ٢٢ تیر، روز پیروزی بزرگ در پیوند زدن مبارزات شهر و کوهستان ٢٢ تیر، روز پیروزی بزرگ در پیوند زدن مبارزات شهر و کوهستان
  لیکن اعتصاب امسال غیر از این پیام‌های ارزشمند و تأثیرگذار که‌ قبلاً به‌ آن اشاره‌ شد، پیام دیگری را هم به‌ همراه داشت و آن پاسخ شهر به‌ مبارزان کوهستان به همان گونه‌ای بود همان گونه‌ که‌ در فراخوان کمیسیون تشکیلات حزب دمکرات آمده‌ بود.
 • کرماشان، دمکرات، آینده‌ کرماشان، دمکرات، آینده‌
  رژیم تلاش زیادی برای آسیمیله‌ کردن کرماشان داشته‌، اما بی‌نتیجه‌ بوده‌ است. زنده‌ نگه‌ داشتن فرهنگ و ادب کرماشان توانست از اجرایی شدن توطئه‌های شوم رژیم و شوینیست‌های مرکزگرا جلوگیری کند.
 • رژیم لرزید رژیم لرزید
  رژیم در این رابطه دست به تبلیغات گسترده‌ای زده و همچون همیشه دروغ‌ها و اتهامات فراوانی مطرح نمود، لیکن از دو جنبه، خود جمهوری اعدام اسلامی بهتر از هر کسی می‌داند که شکست بزرگی را متحمل شده است
 • سپاه‌ پاسداران، تهدید یا بلوف؟ سپاه‌ پاسداران، تهدید یا بلوف؟
  نبود دمکراسی و وجود پایه‌های لرزان مشروعیت سیستم سیاسی در ایران از جمله‌ عواملی بوده‌ که‌ رژیم جمهوری اسلامی همواره‌ در این رابطه احساس ضعف کرده‌ است. چنین شرايطی صاحبان قدرت در تهران را به‌ سمت ایجاد اغتشاش و ناامنی در کشورهای منطقه سوق داده‌ است.
 • ریزگردها و فوران خشم زاگرس‌نشینان ریزگردها و فوران خشم زاگرس‌نشینان
  از نیمه دوم دهه ٧٠ خورشیدی با ورود اولین جبهه‌ی‌ ریزگردها به کردستان ایران، نابودی حیات و زیست‌بوم‌ نزدیک به ٢٠ میلیون نفر از مردمان زاگرس کلید خورد. قابل ذکر است که ریزگردها نه تنها حیات
 • تا به کی حقارت؟! تا به کی حقارت؟!
  آنجا که کلام به پایان می‌رسد، موسیقی آغاز می‌شود –بتهوون-{nl}اگر مولانا در وصف خود چنین می‌گوید: یک دست جام می و یک دست زلف یار، کردها قرن‌هاست که با یک دست سلاح و یک دست ساز به زندگی در پای کوه‌های زاگرس ادامه می‌دهند. اگر برای روزنامه‌نگار فرانسوی در دهه‌ی ٦٠ جای بسی تعجب است که پیشمرگه‌های کرد
 • عواقب حمله‌ی سپاه به‌ احزاب کرد و اقلیم کردستان عواقب حمله‌ی سپاه به‌ احزاب کرد و اقلیم کردستان
  حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران در ۱۱ تیرماه‌ ۱۳۹۵ در تهران، علیه‌ اسرائیل، آمریکا و دیگر کشورهای منطقه، آنها را به‌ حمله‌ نظامی تهدید کرد.
 • حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در مراسم یادبود شهید شورش منبری: حسن شرفی، جانشین دبیرکل حزب در مراسم یادبود شهید شورش منبری:
  کوردستان: طی مراسمی که به مناسبت شهادت پیشمرگه‌ی قهرمان حزب، شهید شورش منبری در مقر مرکز 1 کردستان برگزار شد، حسن شرفی،
 • ٧خرداد، قتل عام دیگری برای کردها ٧خرداد، قتل عام دیگری برای کردها
  ابر بخت و اقبال کردستان است ، شیون و گریه می‌کند. آه و ناله کردهاست، دل و جگر را می‌سوزاند.
 • اعتصاب شهر، ندای حماسه آفرینی کوهستان است اعتصاب شهر، ندای حماسه آفرینی کوهستان است
  مبارزات کردستان به درازای تاریخ خود که مملو از فراز و فرودهای متعدد، شکست و پیروزی‌های متناوب و غم‌ها و شادی‌ها فراوانی‌ست، برای رسیدن به اهداف و آرمان‌هایش مسیر و راهکارهای متعددی را آزموده است. در این راستا، رهبران انقلابی و رهروان مبارز این جنبش، از روش‌های گوناگونی برای پیشبرد جنبش ملی کرد بهره برده‌اند و در این مسیر پر فراز و فرود، تمامی اشکال ممکن مبارزه را آزموده‌اند.
 • توضیحی درباره‌ی شعار سرنگونی جمهوری اسلامی توضیحی درباره‌ی شعار سرنگونی جمهوری اسلامی
  این افراد تصور می‌کنند زمانی که یک حزب سیاسی، شعار سرنگونی رژیمی را سر می‌دهد، مقصود آن صرفا‌ً این است که خود حزب مزبور به گونه‌ای مطلق و بدون ارتباط با عوامل متعدد دیگر، نظام را سرنگون خواهد کرد و خود آن حزب نیز سیستم جایگزین را به جای آن مستقر خواهد نمود.