• لۆگۆی ڕۆژنامەی کوردستان
 • لۆگۆی ئاگری
 • لۆگۆی بیری خوێندکاری
 • لۆگۆی گۆڤاری لاوان
 • لۆگۆی گۆڤاری ژنان
 • لۆگۆی کەناڵی تیشک
 • لۆگۆی نەرگز
٢۶ نوامبر ٢٠١۵ میلادی - ٠۵ آذر ١٣٩۴ خورشیدی  

اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران

میلادی: ١۵-٠٩-٢٠١٣ - خورشیدی: ١٣٩٢/٠۶/٢۴ - ١٠:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران
کوردستان میدیا: دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، طی اطلاعیه‌ای در رابطه با اتهامات جدید مسئولین امنیتی رژیم اسلامی ایران علیه "محمدصدیق کبودوند"، هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید.


نسخه‌ای از این اطلاعیه که به وب‎سایت کُردستان میدیا رسیده است عیناً در پی می‌آید:

اطلاعیه:

مقام‌های امنیتی به رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان اطلاع داده‌اند که اتهامات جدیدی با احکام متفاوت برای ایشان در راه است که به زودی به وی ابلاغ می‌شود.


با توجه به مسئولیت عالی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی، محمدصدیق کبودوند در نامه‌ای خطاب به ایشان توقف نقض حقوق بشر در ایران را خواستار شدند و در نامه دیگری، آیت‌الله صادق لاریجانی را به احترام  به اصول حقوق بشر فرا خوانده است، مقامات امنیتی گفته‌اند پاسخ‌خواستن از ولی فقیه و رهبری در مورد نقض حقوق بشر، نقض خط قرمز نظام بوده است.


رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان پیش از این نیز نامه‎های مشابهی به رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی نوشته که برخی از آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و سایر سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر و انعکاس یافته است.


دیگر اتهامات وارده از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی، شامل برخی نامه‌ها به احزاب و رهبران کُرد در سوریه و ترکیه، بیانیه‌هایی مانند محکومیت تروریسم دولتی، که متاسفانه با عناوینی چون دعوت از کُردها به اتحاد با شورشیان برای مبارزه با دولت بشار اسد، دعوت و مصالحه با دولت ترکیه، نامه‌نگاری به گروه‌های مسلح و جدایی‌طلب، دعوت و تشویق به خودمختاری و فدرالیسم‌خواهی از جمله اتهامات مطرح و موضوع پرونده‌های در جریان است.


کبودوند نوشتن نامه در بیان نقض حقوق بشر، نامه‌نگاری به هر شخص دیگر از جمله مسئولین دولتی، رهبران احزاب و سازمان‌های سیاسی و اجتماعی و ارسال پیام و بیانیه را حق قانونی و شهروندی و از وظایف اخلاقی و انسانی خود می داند و اظهار می‌دارد:


"رهبر عالی جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون اساسی موجود با دیگر شهروندان برابر است اما به لحاظ مسئولیتی که برعهده گرفته است باید در برابر نقض حقوق بشر در کشور در مقابل همه شهروندان و همه مردم ایران پاسخگو باشد و پرسش و پاسخ خواستن از وی جرم نیست و نباید جرم محسوب شود".


دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، با عنایت به مراتب مطروحه مورد نظر آقای کبودوند هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید و خواهان پایان‌دادن به این گونه تهدیدات می‌باشد.


دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

شهریورماه ١٣٩٢ برابر با سپتامبر ٢٠١٣
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

دیگر خبرها
اخبار حزب
روزنامە کوردستان
شمارەی روزنامەی کردستان ش.٦٦٥ در این شمارە می‌خوانید:

ــ پیام همدردی دبیرکل حزب به رئیس جمهور فرانسه
ــ گزارش سیاسی پلینیوم یازدهم کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران
ــ د. مسعود رستمی در گفتگو با کوردستان
ــ آیا گفتگو با رژیم ایران تنها راه‌حل مسأله کرد در ایران است؟
 • مرداب بی‏‌اخلاقی مرداب بی‏‌اخلاقی
  چهره‏‏ واقعی فاشیسم هم‌اکنون داعش چه‏‏ در روایت سنی خود و چه‏‏ به‏‏ روایت شیعه‏‏ در منطقه خاورمیانه تاخت‌وتاز می‏‌کند و هر آنچه را که عمل غیرانسانی و ددمنشی است، انجام می‌دهد.
 • سیل ایلام و سخنی چند سیل ایلام و سخنی چند
  قریب به سه دهه پیش رفسنجانی طی سخنانی ابراز کرد :"اگر تا همدان را نیز بگیرند مهم نیست"، سخنی توهین‌آمیز که تنها نمونه‏ی کوچکی از تحقیر و توهین‌هایی است که طی یک سده‏ی اخیر در سخنان و گفتار سیاسیون ایرانی نصبت به مردمان کردستان بوده و هست و هر از چند گاهی به صورت سینوسی اوج گرفته و همانند خنجری بر دل زاگرس‌نشینان فرود می‌آید.
 • بسیج، قدس را اشغال کرد بسیج، قدس را اشغال کرد
  گزارش همچنین به این مطلب اشاره می‏‌کند که مسجدالاقصی در شهر اورشلیم اسرائیل واقع شده و در نزد مسلمانان و یهودیان مقدس می‏‌باشد و بر سر مالکیت آن اختلاف دارند.
 • د. مسعود رستمی در گفتگو با کوردستان: گفتمان ناسیونالیسم ایرانی تهاجمی‏ترین و خطرناکترین نوع فاشیسم در منطقه‌ است د. مسعود رستمی در گفتگو با کوردستان: گفتمان ناسیونالیسم ایرانی تهاجمی‏ترین و خطرناکترین نوع فاشیسم در منطقه‌ است
  تاکنون قوم سلطه‌ با سیاست اختناق موفق شده‌ به‌ نوعی مانع خودآگاهی هویتی-به‌ ویژه‌ در میان کردها- شود. ولی این هویت ایدئولوژیک توانایی گذار به‌ جامعه‌ای باز و دمکراتیک را ندارد. در اینجاست که‌ سیاست ایدئولوژیک برای ایجاد هویت واحد با گذار به‌ دموکراسی دچار تناقض می‌شود. در واقع هنوز ذوب هویتی به‌ مرحله‌ای نرسیده‌ است که‌ با قالب مد نظر مروجان ناسیونالیسم فارسی مطابقت یابد. در چنین شرایطی یا باید مسیر آمده‌ را تا انتها دنبال کنند و به‌ اهداف خود برسند، یا در صورت قبول دمکراسی، آنچه را ریسیده‌اند پنبه‌ کنند.
 • آیا گفتگو با رژیم ایران تنها راه‌حل مسأله‌‌ کرد در ایران است؟ آیا گفتگو با رژیم ایران تنها راه‌حل مسأله‌‌ کرد در ایران است؟
  عده‌ای از جریانات سیاسی می‌گویند که‌ رژیم ایران به‌ دست ملت کرد سرنگون نمی‌شود؟ پس لزومی ندارد که‌ این افراد یا گروه‌های سیاسی شعار سرنگونی رژیم را سرلوحه‌ سیاست خود قرار بدهند، چنین طرز تفکری از آنجا سرچشمه‌ می‌گیرد که‌ فرد از مبارزه‌ و تلاش خسته‌ شده‌ و باخت خود را در پستوی سخنان زرق و برق‌دار پنهان می‌کند.
 • ٢٦ آبان و پیامی متناقض از جنس خمینی ٢٦ آبان و پیامی متناقض از جنس خمینی
  سیاسیون کردستان به ویژه رهبری حزب دمکرات نیک آگاه بودند که خمینی در واقع خیال صلح و دوستی با ملت کرد را در سر نمی‏پروراند و تنها به فکر سروسامان‌دادن به اوضاع خود در تهران و تجدید قوا برای حمله بهار آینده به کردستان است. از همین رو بود که حزب دمکرات در ماه‏های پس از انتشار این پیام تا ازسرگیری جنگ در کردستان بسیار مسئولانه رفتار کرده و حتی‏الامکان کوشید که کار جنبش کردستان با حکومت مرکزی یکبار دیگر به فاز درگیری نظامی نکشد.
 • سیاست چند زبانی یا سیاست زبانی سیاست چند زبانی یا سیاست زبانی
  هویت فردی و گروهی نیز بر اساس زبان ساخته و پرداخته می‌شود و با تلفیق مفهوم قدرت، موضوع منافع و مصلحت را پیش می‌کشد که در حوزه قدرت سیاسی با استقرار دولت ـ ملت مدرن، نظام‌مند و در عین حال آسیمیله‌گر هویت‌های غیر (دیگران) می‌شود.
 • دلار آمریکا در جیب داعش و خامنه‌ای دلار آمریکا در جیب داعش و خامنه‌ای
  این گزارش که سه تن به نام‌های ایمیلی گالزر از نیویورک، نور مالاس از بغداد و جان هیلسپراس از واشینگتن آن را تهیه و تدوین نموده‌اند، ابتدا به بحث از این مسأله می‌پردازد که وزارت خزانه‌داری آمریکا در تابستان گذشته روند ارسال دلار به عراق را محدود نموده و اجازه نداد که بارهای دلار از وزارت خزانه‌داری آمریکا به سوی بانک مرکزی عراق سوق داده شوند.
 • کودکان نذر ایدئولوژی می‌شوند کودکان نذر ایدئولوژی می‌شوند
  کودکان که‏ هیچ درکی از دنیای خارجی خود ندارند، لذا رژیم خانواده‏ها را تشویق کرده‏ که‏ به‏ کودکانشان لباس سبزرنگ که‏ نشان پرچم علوی است بپوشانند و به‏ شکل نمادین فرزاندنشان را نذر قیام کنند. چنین اقدام زشتی‏ از سوی رهبران رژیم ایران در هیچ حوزه‏ای جای نمی‌گیرد مگر آنکه‏ بگویند، رسالت تاریخی خمینی را در صدور انقلاب به‏ جهان بر دوش داریم یا آنکه‏ خامنه‏ای از رکوردزنیهای خود در جامعه‏ بگوید.
 • جشن خاونکار در مصاحبه با دکتر گلمراد مرادی جشن خاونکار در مصاحبه با دکتر گلمراد مرادی
  گلمراد مرادی: متأسفانه من در ٣٥ سال گذشته در ایران نبوده‌ام که با چشم خودم ببینم. اما در زمان دیکتاتوری شاه در مراسم عید خاونکار دخالتی نبود، چرا که بحث سیاسی نمی‌شد. اکنون که حکومت مذهبی بر ایران حاکم است، بدون شک هیچ کسی بدون کنترل نمی‌تواند آزادانه مراسم فرهنگی خود را برگزار کند و یقیناً به عناوین مختلف اگر مأمور جمهوری اسلامی در عبادتگاه‌ها وجود نداشته باشند، حضور خواهند داشت.
 • تن‌فروشی در ایران اسلامی تن‌فروشی در ایران اسلامی
  انسان‌ در طول تاریخ تمدن و جامعه‌پذیری خواه‌ ناخواه‌ از نظر آزادی‌های شخصی و فردی در قالب جامعه‌ محدودتر شده‌ و بنا به‌ خواست اینکه‌ در جامعه‌ زندگی می‌کنند و زندگی مشترک را قبول کردند، لازم به‌ پذیرش قوانین اجتماعی شدند که‌ زیرپا گذاشتن این قانون‌ها مجازات اجتماعی را در پی داشت.
 • برشام، جام زهر بعدی روی میز است برشام، جام زهر بعدی روی میز است
  با علم به این واقعیت بود که آمریکا پس از انعقاد توافق اتمی با جمهوری اسلامی، با گذاشتن تله "نشست وین" جهت بررسی وضعیت سوریه، چنان عرصه را بر ایران تنگ نمود که احتمال عقب‌‏نشینی سران رژیم به ویژه شخص خامنه‏‌ای از موضع پیشین خود را تقویت نمود.
 • خامنه‌ای چه می‌خواهد بکند؟ خامنه‌ای چه می‌خواهد بکند؟
  کلاپر با اشاره به این مهم که جامعه اطلاعاتی آمریکا از پی بردن به طرح‏ها و مقاصد رهبر ایران ناتوان است افزود: "برخی اقدامات وجود دارند که می‏توانیم به خوبی از عهده انجام آنها برآییم اما در عین حال تأیید می‏کنیم که برخی مسائل دیگر مانند طرح‏ها و مقاصد رهبری ایران وجود دارند که آگاهی از آنها دشوار بوده است. بنابراین ما در این بخش با مشکلاتی مواجه خواهیم بود."
 • مهاجرت دسته‌جمعی، زمینه‌ای برای نفوذ نااهلان مهاجرت دسته‌جمعی، زمینه‌ای برای نفوذ نااهلان
  اگرچه مهاجرت بشر برای مدت صدها هزار سال وجود داشته و همچنان دارد، «مهاجرت» در مفهوم مدرن به حرکت و کوچ افراد از یک ملیت- کشور به کشور دیگر، که در آنجا شهروند نیستند، محسوب می‌شود.