" />

 • روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٠۵ دسامبر ٢٠١۶ میلادی - ١۵ آذر ١٣٩۵ خورشیدی  

اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران

میلادی: ١۵-٠٩-٢٠١٣ - خورشیدی: ١٣٩٢/٠۶/٢۴ - ١٠:٣٩ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
اتهامات جدید علیه محمد صدیق کبودوند از سوی مسئولین امنیتی رژیم ایران
کوردستان میدیا: دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، طی اطلاعیه‌ای در رابطه با اتهامات جدید مسئولین امنیتی رژیم اسلامی ایران علیه "محمدصدیق کبودوند"، هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید.


نسخه‌ای از این اطلاعیه که به وب‎سایت کُردستان میدیا رسیده است عیناً در پی می‌آید:

اطلاعیه:

مقام‌های امنیتی به رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان اطلاع داده‌اند که اتهامات جدیدی با احکام متفاوت برای ایشان در راه است که به زودی به وی ابلاغ می‌شود.


با توجه به مسئولیت عالی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی، محمدصدیق کبودوند در نامه‌ای خطاب به ایشان توقف نقض حقوق بشر در ایران را خواستار شدند و در نامه دیگری، آیت‌الله صادق لاریجانی را به احترام  به اصول حقوق بشر فرا خوانده است، مقامات امنیتی گفته‌اند پاسخ‌خواستن از ولی فقیه و رهبری در مورد نقض حقوق بشر، نقض خط قرمز نظام بوده است.


رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان پیش از این نیز نامه‎های مشابهی به رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی نوشته که برخی از آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و سایر سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر و انعکاس یافته است.


دیگر اتهامات وارده از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی، شامل برخی نامه‌ها به احزاب و رهبران کُرد در سوریه و ترکیه، بیانیه‌هایی مانند محکومیت تروریسم دولتی، که متاسفانه با عناوینی چون دعوت از کُردها به اتحاد با شورشیان برای مبارزه با دولت بشار اسد، دعوت و مصالحه با دولت ترکیه، نامه‌نگاری به گروه‌های مسلح و جدایی‌طلب، دعوت و تشویق به خودمختاری و فدرالیسم‌خواهی از جمله اتهامات مطرح و موضوع پرونده‌های در جریان است.


کبودوند نوشتن نامه در بیان نقض حقوق بشر، نامه‌نگاری به هر شخص دیگر از جمله مسئولین دولتی، رهبران احزاب و سازمان‌های سیاسی و اجتماعی و ارسال پیام و بیانیه را حق قانونی و شهروندی و از وظایف اخلاقی و انسانی خود می داند و اظهار می‌دارد:


"رهبر عالی جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون اساسی موجود با دیگر شهروندان برابر است اما به لحاظ مسئولیتی که برعهده گرفته است باید در برابر نقض حقوق بشر در کشور در مقابل همه شهروندان و همه مردم ایران پاسخگو باشد و پرسش و پاسخ خواستن از وی جرم نیست و نباید جرم محسوب شود".


دبیرخانه سازمان دفاع حقوق بشر کُردستان، با عنایت به مراتب مطروحه مورد نظر آقای کبودوند هر گونه تهدید و خشونت و یا سلب آزادی بیان رئیس در بند این سازمان را به مثابه نقض صریح آزادی‌های اساسی و اصول حقوق بشر قلمداد می‌نماید و خواهان پایان‌دادن به این گونه تهدیدات می‌باشد.


دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

شهریورماه ١٣٩٢ برابر با سپتامبر ٢٠١٣
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٨٩ در این شمارە می‌خوانید:

ــ بیانیه‌ی دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان ایران در رابطه با پایان چهاردهمین پلینیوم کمیته‌ی مرکزی حزب
ــ همه راه‌ها به تلویزیون ختم می‌شوند
ــ راسان، خیزش ملتی که جدا از ریشه‌های قیام یارسان نیست
ــ فعالان ملیت‌های تحت ستم، از راسان کردستان حمایت می‌کنند
 • راسان، خیزش ملتی که جدا از ریشه‌های قیام یارسان نیست راسان، خیزش ملتی که جدا از ریشه‌های قیام یارسان نیست
  اگر نیروهای پیشمرگه در مناطق مختلف کرماشان و ایلام حضور مؤثر و پرقدرتی –همانند دهه ٦٠- می‌داشتند بی‌شک این نیروها به هدر نمی‌رفت و زندگی‌های زیادی نیز از بین نمی‌رفت و از همه مهمتر فاشیسم ایرانی چنین گستاخانه به خود اجازه نمی‌داد که به باور و آئین سرزمینمان اینگونه عیان توهین کند.
 • محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: داستان مقاومت و فداکاری خلیل خلبان، محمود کلاشی و کمال دباغی، امروز درس مقاومت فرزندان کرماشان است محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: داستان مقاومت و فداکاری خلیل خلبان، محمود کلاشی و کمال دباغی، امروز درس مقاومت فرزندان کرماشان است
  اندیشمندان و آزادیخواهان این شهر در سازمان‌های سیاسی نقشی تاریخی داشته‌اند. در زمان انقلاب شکوهمند ملیت‌های ایران، جرقه‌ی آتش انقلاب علیه رژیم دیکتاتوری سلطنتی محمدرضا شاه پهلوی زده شد و فرزندان این شهر با سردادن شعار "مرگ بر شاه" به خیابان‌ها ریختند. پس از آن امواج انقلاب، نقاط دیگر این منطقه را در بر گرفت.
 • راسان کردستان ایران راسان کردستان ایران
  بیست سال پس از آن وقفه‌ و خاموشی، مبارزه در شکل دیگری لیکن با سستی ادامه یافت. در این بیست سال کردستان عراق پیشرفت قابل توجهی نموده و منافع خویش را در برخی از موارد تأمین نمود و در برخی موارد دیگر، کارها به نحو دیگری پیش رفت.
 • همه راه‌ها به تلویزیون ختم می‌شوند همه راه‌ها به تلویزیون ختم می‌شوند
  فراگیری: به معنی شبکه‌ای گسترده از امکانات و چیزها که در عالم واقعیت وجود دارد و حقیقی می‌باشد، اما به صورت فشرده و مجازی موجود است.
 • رو به پنجره‌ی خویشتن‌نگری رو به پنجره‌ی خویشتن‌نگری
  روشن است که باید با قشر دانشجو، روشنفکر و دانشگاهی و درکل آنهایی که‌ اهل قلم‌اند و از نقاط ضعف فرهنگی- ملی‌مان آگاهند، ارتباط برقرار کرد و پروژه‌های "بازتعریف خود و جامعه‌"ی کوردی را مورد بحث قرار داد.
 • پیام راسان، پیام امید است پیام راسان، پیام امید است
  البته حزب دمکرات کردستان ایران نشان داده است که یگانه نیرویی در کردستان ایران است که از توان سیاسی و نظامی لازم برای جریان‌سازی و تحول‌آفرینی در جامعه‌ی کردستان برخوردار است و می‌تواند مسأله‌ی کرد در کردستان ایران را تبدیل به بخشی از روندهای اساسی سیاست در خاورمیانه نماید.
 • بسیجِ دانش‌آموزی و حقوق کودکان در ایران بسیجِ دانش‌آموزی و حقوق کودکان در ایران
  در روز هشتم آبانماه‌ ١٣٥٨ در یک عملیات انتحاری که‌ رژیم ایران آن را به عنوان روحیه‌ی جهادی در مدارس اشاعه‌ می‌دهد، یک کودک ١٣ ساله‌ دست به‌ انتحار می‌زند و روایت مرگ این کودک که‌ به عنوان دستگاه‌ مین‌روبی سپاه‌ تروریستی پاسداران استفاده‌ می‌شد، در کتاب‌های درسی کودکان برای اشاعه‌ی فرهنگ انتحار و خشونت رژیم گنجانده‌ شد.
 • هیاهوی وحشت‌زدگی هیاهوی وحشت‌زدگی
  سخنان و تهدیدات پاسدار "سلامی" در ارومیه و طی مراسمی ایراد شد که برای یادبود کشته‌های سپاه و اطلاعات برگزار شد که در مقاطع مختلف و در درگیری‌های سوریه و یا درگیری‌های مرزی کشته شده بودند.
 • راسان و صف‌بندی‌ها! راسان و صف‌بندی‌ها!
  حضور و کنش نیروهای پیشمرگ و تقابل آنها با نیروهای نظامی رژیم‌های حاکم، نویدبخش طلوع آزادی و گسترانیدن شور و شعف در بین جامعه‌ی كردی است، از آن جهت که سالهاست كردها پناه و امید خویش را پیشمرگان و گفتمانی می‌دانند که پیشمرگ را پیشاهنگ آزادیخواهی معرفی می‌کند.
 • در جواب چریک‌های فدایی خلق ایران در جواب چریک‌های فدایی خلق ایران
  این سازمان از طریق دیگر، اما با همان هدف سازمان‌ها و جریانات دیگر می‌خواهد خیزش دوباره‌ی‌ حزب دمکرات را وابسته‌ و بی‌معنی جلوه‌ بدهد، در این رابطه‌ می‌گوید که‌: "آن مبارزه‌ی مسلحانه‌ای، مترقی، قابل تأیید و پشتیبانی است که در جهت بسیج توده‌های محروم و خلق‌های تحت ستم به منظور سازمان دادن یک انقلاب اجتماعی علیه دشمنان مردم، یعنی امپریالیسم و وابستگانش جریان یابد".
 • کاوه آهنگری در گفتگو با کوردستان: کورد و کوردستانی بودن و ماندن زاگروس جنوبی، برای حزب دمکرات حیاتی و غیر قابل چشم‌پوشی است کاوه آهنگری در گفتگو با کوردستان: کورد و کوردستانی بودن و ماندن زاگروس جنوبی، برای حزب دمکرات حیاتی و غیر قابل چشم‌پوشی است
  مردم این منطقه دارای رنج و محنت خاص و شبانه‌روز با آلام ویژه و عمیقی دست و پنجه نرم میکنند. وضعیت زن ایلامی، پروژه‌ی انفال سفید (معتاد کردن جوانان کرد) در کرماشان، برنامه‌های کم و بیش موفق هویت‌زدایی از لورستان و کرماشان و چندین بحران جدی دیگر، تصویری روشن از یک فاجعه‌ی تراژیک قرن بیستویکمی است که ما در میهنمان شاهد آن هستیم.
 • سرزمین سوخته سرزمین سوخته
  جمهوری اسلامی ایران با اندیشه‌ی ولایت فقیه و به طمع صدور ایدئولوژی‌اش و با تعریف تهدیدات علیه حاکمیت خویش، می‌خواهد سیمای دیگری به منطقه بدهد.
 • لرها کیستند و لرستان کجاست؟ لرها کیستند و لرستان کجاست؟
  لباس و پوشش زنان لر، طبق جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و از طرف دیگر بر اساس سن، متفاوت بوده‌ و به‌ علت سیستم عشیره‌ای و طایفه‌ای، برخی از طوائف و خانواده‌های به‌نام آنها، لباس‌های مخصوص به‌ خود را دارند و این تفاوت در میان زنان چشمگیرتر است.
 • زاگرس، بلوط، پیشمرگه زاگرس، بلوط، پیشمرگه
  وقتی از امپراطور شعر جهان پرسیدند کردستان کجاست، خیلی ساده جواب داد: "از جایی که بلوط آغاز می‌شود تا آنجا که بلوط به پایان می‌رسد". نگاهی به جغرافیای کردستان از شمالی‌ترین نقطه‌ی زاگرس تا جنوبی‌ترین نقطه‌ی آن مسلم بودن این گزاره را به ما نشان می‌دهد.