• روزنامەی کوردستان
 • Agirî
 • بیری خوێندکار
 • لاوان
 • ژنان
 • کانال تیشک تی وی
 • نرگز
٢٣ اکتبر ٢٠١۶ میلادی - ٠٢ آبان ١٣٩۵ خورشیدی  

محمد صدیق کبودوند با قرار وثیقه به مدت ٤ روز از زندان آزاد شد

میلادی: ٢٣-١٢-٢٠١٢ - خورشیدی: ١٣٩١/١٠/٠٣ - ١٠:۵٠ تاران سایز فونت: بزرگتر‌کوچکتر
محمد صدیق کبودوند با قرار وثیقه به مدت ٤ روز از زندان آزاد شد
کوردستان میدیا: مسئول سازمان حقوق بشر کُردستان با قرار وثیقه‌ی ٧٠٠ میلیون تومانی به مدت ٤ روز از زندان آزاد شد.

به گزارش وب‌سایت کوردستان میدیا، محمد صدیق کبودند فعال حقوق بشر پس از شش سال زندان، با تلاش و کوشش خانواده‌اش به مدت چهار روز از زندان آزاد و در حال حاضر در میان خانواده‌اش بسر می‌برد.

محمد صدیق کبودند به علت شرایط نامناسب خود در زندان و عدم مرخصی جهت دیدار با پسر بیمارش، دست به اعتصاب زده، که پس ٦٣ روز و در پی درخواست مسئولان زندان و دادستان تهران که اعلام کرده بود اگر به اعتصاب خود پایان دهد با خواسته‌اش موافقت خواهیم کرد، به اعتصاب خود پایان داد.

محمد صدیق کبودند فعال حقوق بشر و مؤسس سازمان حقوق بشر کُردستان، مورخه‌ی دهم تیرماه سال ١٣٨٦، بازداشت و در دادگاه انقلاب رژیم در تهران به اتهام تلاش علیه امنیت ملی به ١٠ سال زندان و به اتهام تبلیغات علیه رژیم اسلامی ایران به یک سال زندان محکوم شد

در نهایت محمد صدیق کبودوند به ١١ سال زندان محکوم، که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان تهران به ١٠ سال کاهش یافت.
بالاترین چاپکردنی ئەم بابەتە

روزنامە کوردستان
روزنامەی کردستان ش.٦٨٦ در این شمارە می‌خوانید:

ــ مبارزه غیرخشونت‌آمیز و وضعیت ایران
ــ بررسی راسان از دریچه‌ی یک خبر
ــ لرها کیستند و لرستان کجاست؟
ــ جمهوری اسلامی خواهان چگونه اقلیم کردستانی است؟
 • لرها کیستند و لرستان کجاست؟ لرها کیستند و لرستان کجاست؟
  لباس و پوشش زنان لر، طبق جایگاه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و از طرف دیگر بر اساس سن، متفاوت بوده‌ و به‌ علت سیستم عشیره‌ای و طایفه‌ای، برخی از طوائف و خانواده‌های به‌نام آنها، لباس‌های مخصوص به‌ خود را دارند و این تفاوت در میان زنان چشمگیرتر است.
 • زاگرس، بلوط، پیشمرگه زاگرس، بلوط، پیشمرگه
  وقتی از امپراطور شعر جهان پرسیدند کردستان کجاست، خیلی ساده جواب داد: "از جایی که بلوط آغاز می‌شود تا آنجا که بلوط به پایان می‌رسد". نگاهی به جغرافیای کردستان از شمالی‌ترین نقطه‌ی زاگرس تا جنوبی‌ترین نقطه‌ی آن مسلم بودن این گزاره را به ما نشان می‌دهد.
 • بررسی راسان از دریچه‌ی یک خبر بررسی راسان از دریچه‌ی یک خبر
  کمتر از یک ساعت پس از آن، رهبری حزب دمکرات کردستان ایران این خبر را قویاً تکذیب نمود، لیکن این خبر علیرغم ساختگی بودن آن، انعکاس وسیعی در رسانه‌های داخلی ایران و کردستان به دنبال داشت.
 • مبارزه غیرخشونت‌آمیز و وضعیت ایران مبارزه غیرخشونت‌آمیز و وضعیت ایران
  در آفریقای جنوبی، ماندلا خود را وقف رهایی ملتش کرد و تا رسیدن به آرمان خویش، دست از تلاش بر نداشت و نام خود را در زمره‌ی جاویدنامان تاریخ مبارزات خشونت‌پرهیز ثبت نمود. در این کشور دست کم این فرصت فراهم بود که بتوانند با تحمل زجر فراوان و تلاش و کوشش، فعاليت سياسي را ادامه داده و از آینده‌ای روشن برخوردار شوند و خواست‌هایشان برآورده گردد.
 • جمهوری اسلامی خواهان چگونه اقلیم کردستانی است؟ جمهوری اسلامی خواهان چگونه اقلیم کردستانی است؟
  با پاسخگویی به این سؤال می‌توان اقدامات مربوطه و پیامدهای چنین سیاستی را توضیح داد. آنگاه، مردم و گروه‌های سیاسی کردستان بهتر می‌توانند تأمل مجددی بر چگونگی برقراری رابطه و دریافت همکاری‌های گوناگون از رژیم ایران، داشته باشند.
 • جنگ روانی جنگ روانی
  جنگی که از لحاظ سیاسی و تبلیغی، به ویژه توسط جمهوری اعدام اسلامی انجام می‌گیرد، هدف از آن همانا درهم شکستن اراده‌ی ملت کرد است و آحاد مبارز جامعه‌ی کردستان، بایستی مراقب این جنگ ضد بشری باشند.
 • محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: حزب ما بر احترام متقابل، منافع مشترک و ملی و اصل استقلال در تصمیم‌گیری سیاسی تأکید می‌نماید محمد نظیف قادری، عضو دفتر سیاسی حزب دمکرات در گفتگو با کوردستان: حزب ما بر احترام متقابل، منافع مشترک و ملی و اصل استقلال در تصمیم‌گیری سیاسی تأکید می‌نماید
  مهمتر از همه، آن پایگاه مردمی است که حزب دمکرات در جامعه‌ی کردستان و در میان آزادیخواهان ایران از آن برخوردار است، می‌توانم بگویم که اینها مجموعه نکات مثبتی است که در این حرکت ما دیده شده و می‌شود.
 • جنگ برای جنگ جنگ برای جنگ
  جامعه‌شناسان اگر در علل و عواقب جنگ با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته باشند ولی در این اصل که "جنگ پدیده‌ای طبیعی است" باهم اتفاق‌نظر دارند. نتایج جنگ نیز آنان(جامعه‌شناسان) را در دو جبهه قرار داده؛ نظریات خوشبیانه که جنگ را زاده‌ی ساختار اجتماعی می‌دانند و بایستی دگرگون شود و نیز نظریات بدبینانه که جنگ را ابدی و مفیدی می‌دانند.
 • جاودانگی دکتر صادق شرفکندی و رسوایی ادامه‌دار رژیم خمینی جاودانگی دکتر صادق شرفکندی و رسوایی ادامه‌دار رژیم خمینی
  سال ١٩٩٢ ماشین قاره‌پیمای ترور حکومت جمهوری اسلامی جنایت‌پیشه که تجارب زیادی را از کشتار دگراندیشان و فعالان سیاسی کسب کرده بود، بی محابا ردپای دکتر شرفکندی را دنبال می‌کرد. تروریست‌ها چنان پیش‌بینی می‌کردند که به سهولت خواهند توانست آثار این جنایت را پشت سر گذاشته و در میان لایه‌های سودای بازرگانی بین‌المللی حل و فصلش کنند. اما همان گونه که دیده شد، تمام پیشگویی‌ها به گونه‌ای دیگر رقم خوردند.
 • از جنگ نیابتی تا احتمال جنگ مستقیم ایران و عربستان از جنگ نیابتی تا احتمال جنگ مستقیم ایران و عربستان
  افزایش این تنش‌ها بود كه‌ در هفته‌های اخیر سبب قطع کامل مناسبات سیاسی بین دو كشور شد. با توجه‌ به‌ بحرانیتر شدن اوضاع منطقه‌ و استیلاخواهی و هژمونی‌طلبی مذهبی، چه‌ بسا كه‌ در آینده‌ای نه‌ چندان دور دو کشور منافع سیاسی و اقتصادی همدیگر را نیز هدف قرار دهند و در نهایت به‌ جنگی بزرگ در خاورمیانه‌ دامن بزنند.
 • اهمیت دانشگاه در \ اهمیت دانشگاه در "راسان" و نقش دانشگاه‌های کرماشان در این چارچوب
  مردم که تحت فشارهای کمرشکن اقتصادی و سیاسی (امنیتی) قرار دارند، اعتماد به نفس خود و امیدشان برای تغییر را از دست داده بودند.
 • ایلام، در باتلاق فاشیسم و دروغگویی ایلام، در باتلاق فاشیسم و دروغگویی
  دروغگویی و ترویج ریا و تزویر از اصول لایتغیر رژیم اسلامی ایران بوده و هست، امری که نمایندگان مجالس مختلف جمهوری اسلامی به خوبی در حوزه‌های انتخابیه‌ی خود آن را رعایت کرده و با دروغگویی و ریا درصدد تثبیت مقام و پست خود هستند. نمایندگانی که نه نماینده‌ی مردم، بلکه دست نشاندگان حکومتی جنایتکار در مناطق مختلف زاگروس و کوردستان هستند.
 • تلاش برای تیمار اسبی مرده‌ تلاش برای تیمار اسبی مرده‌
  برخورد دوگانه‌ با کلیت بحران اقتصادی جامعه‌‌ی ایران و فساد اقتصادی موجود در ایران که‌ ساختار رژیم جمهوری اسلامی مسبب آن شده‌ است، در یک نگاه‌ ساده‌ می‌تواند نشاندهنده‌ی‌ عمق اختلافات جناح‌های درونی رژیم و حاکی از تلاش جداگانه‌ی‌ هر جناح برای کسب پایگاه‌ جداگانه‌ی‌ اجتماعی مستقل باشد.
 • ما را چه شده است ما را چه شده است
  متأسفانه ما زاگرسی‌ها به دلیل نبود تعریف روشنی از هویت جمعی‌مان در طول هزاران سال مبارزه دچار انشقاق قیام و مبارزه بوده و هستیم، در حالی که همیشه دشمنان مشترک، منافع مشترک، تاریخ مشترک و فرهنگی مشترک داشته‌ایم، اما به دلایلی متعدد و متکثر نتوانسته‌ایم ساختار اجتماعی-سیاسی-هویتی مشترکی برای خود تعریف کنیم و از اتحادی سراسری در مقابل دشمنانمان بی‌بهره بوده‌ایم.